Kiedy Bieszczady są najpiękniejsze?

Wiele osób zastanawia się kiedy najlepiej pojechać w Bieszczady i zobaczyć najpiękniejsze widoki. Większość turystów wybiera się w góry latem, kiedy mamy najwięcej ludzi i uważa, że to jest najlepsza pora. Jednak każdy kto był w Bieszczadach zimą, jesienią czy wiosną może potwierdzić, że szlaki i krajobraz są równie urokliwe. Najważniejsza w górach jest pogoda, bo to dzięki niej możemy podziwiać przepiękne widoki lub szukać szczytów we mgle. Bez względu na porę roku przy intensywnych opadach i małej widoczności możemy być bardziej sfrustrowani niż usatysfakcjonowani naszym wyjściem w góry.

Lato

To chyba najczęstszy wybór wszystkich turystów, ponieważ mamy wtedy okres wakacyjny, małe prawdopodobieństwo opadów i piękne słońce. Jednak to powoduje, że szlaki są często przepełnione i nie możemy poczuć klimatu Bieszczad. Mamy zatłoczone parkingi, tłumy osób na szlakach i szczytach, kolejki oraz ciężko dostępne noclegi. Osoby, które jadą specjalnie w góry, żeby odpocząć od codziennego zgiełku powinny zdecydowanie wybrać się po za sezonem. Turyści którzy mogą sobie pozwolić na taki wyjazd tylko latem powinni pomyśleć o mniej uczęszczanych szlakach. Mają one swoje uroki i na pewno spełnią oczekiwania wędrowców, którzy odwiedzili już takie punkty jak Tarnica, Połonina Wetlińska i Caryńska. W tym okresie należy pamiętać o dodatkowym nawodnieniu i zakryciu głowy czapką, ponieważ temperatury w południe mogą sięgać nawet 30 stopni. Osoby początkujące powinny dokładnie zaplanować całą trasę oraz nie zapomnieć o podstawowym wyposażeniu w górach.

Jesień

Właśnie ta pora roku moim zdaniem jest najlepsza na piesze wycieczki po górach. Wtedy możemy podziwiać wspaniałe zmiany koloru drzew i spacerować w spokoju i ciszy. W tym okresie mamy zdecydowany spadek turystów i możemy cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami. Warto zdecydować się na takie trasy, gdzie mamy dobrą widoczność na otaczające nas góry, lasy i połoniny. Wschody i zachody słońca w takiej kompozycji wyglądają również niesamowicie. Temperatura i wilgotność powietrza jest zdecydowanie przyjaźniejsza dla turystów i można trafić na bezchmurne niebo. Nie ma problemu, aby odwiedzić lokalne restauracje, zaparkować samochód czy zwiedzić okoliczne miejscowości. Jeśli masz taką możliwość, to zdecydowanie przyjedź w Bieszczady jesienią.

Wiosna

Jest to okres w którym obok zimy panuje największy spokój. W marcu mamy jeszcze końcówkę zimy i przy dobrych warunkach atmosferycznych miłośnicy zimy wybierają się w Bieszczady na narty oraz snowboard. Szlaki są przeważnie puste, ponieważ pogoda nie sprzyja dłuższym wędrówkom. Jednak pod koniec tego okresu często występują już sprzyjające temperatury, słoneczna pogoda oraz natura, która budzi się do życia. Wtedy warto wybrać się w góry, ponieważ ominiemy natłok turystów, którzy zaczynają swoje wyjazdy latem. W tym okresie możemy wybrać się także do regionalnych muzeów, pozwiedzać okoliczne zabytki bądź wybrać się na różnego rodzaju atrakcje np. quady, konie czy off road. W maju należy już pamiętać o wcześniejszej rezerwacji noclegu, ponieważ zjeżdża się coraz więcej osób.

Zima

W tym czasie najwięcej turystów wybiera się na stoki narciarskie, aby zaznać białego szaleństwa. Na szlakach panuje chyba największy spokój, ale panują najcięższe warunki pogodowe. W góry wybierają się osoby, które już mają większe doświadczenie i chcą cieszyć się niezwykłymi widokami. Warto pamiętać, aby do takiej wyprawy dobrze się przygotować i wziąć wszystkie niezbędne rzeczy. Zimą zmrok zapada bardzo szybko, dlatego trzeba być dobrze wyposażonym, ponieważ nasze zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze. Wyjście w góry jest bardzo ciężkie i niewygodne, ale całe zmagania może nam zrekompensować krajobraz góry pokrytych śniegiem. Każda osoba, która kocha góry powinna chociaż raz w życiu wybrać się w Bieszczady o tej porze roku.