Blog o wiadomościach, turystyce i jedzeniu.

Turystyka

Jeziora duszatyńskie i rezerwat przyrody Zwiezło – malownicze Bieszczady

Jeziora duszatyńskie i rezerwat przyrody Zwiezło – malownicze Bieszczady

Odcięte od biegu codziennych zdarzeń, Jeziora Duszatyńskie i Rezerwat Przyrody Zwiezło stanowią tajemniczą enklawę dzikiej przyrody w sercu Bieszczadów. Ta ukryta, bieszczadzka perła łączy w sobie malownicze krajobrazy, bogactwo flory i fauny oraz miejsca, które przywołują dawno zapomniane legendy. Dajmy się porwać magicznemu urokowi tego zakątka Polski.

Charakterystyka Jezior Duszatyńskich

Dwa malownicze jeziora Wyżne i Niżne Duszatyńskie – ukryte są w otulinie majestatycznych bieszczadzkich gór. Są jednymi z nielicznych i największych jezior wyniesionych w Polsce. Swoje szczególne miejsce zawdzięczają unikatowej genezie – powstały z wynurzających się ze źródlisk wód mineralnych, które na przepływie przez wapienne podłoże utworzyły naturalne tamy.

Charakteryzują się niespotykaną, turkusową barwą wód, którą zawdzięczają właśnie dużej zawartości wapnia. Jeżeli dodamy do tego malowniczy krajobraz otaczających je gór, otrzymamy obraz niewiarygodnej piękności. Są one doskonałym miejscem na spokojne i nieprzerwane obcowanie z naturą.

Jak dotrzeć do rezerwatu przyrody Zwiezło?

Podróż do Jezior Duszatyńskich i Rezerwatu Przyrody Zwiezło jest prawdziwą przygodą. Do celu prowadzą malownicze trasy poprzez górskie szlaki, co przyciąga miłośników pieszych wędrówek. Szlak na Jeziora Duszatyńskie zaczyna się w miejscowości Duszatyn, natomiast do rezerwatu Zwiezło najlepiej dotrzeć z terenów wsi Dwernik. Choć dostęp samochodowy jest ograniczony, nie stoi to na przeszkodzie, by doświadczyć pełni atrakcji Bieszczad.

Flora i Fauna Rezerwatu Przyrody Zwiezło

Rezerwat Przyrody Zwiezło to ostoja cennej fauny i flory Bieszczadów. W swej różnorodności skrywa wielką liczbę gatunków roślin, z których wiele jest pod ochroną. Na terenie rezerwatu można spotkać czerwoną lilijkę górską, dorodne złotogłowy, a także raróg górski. Warte uwagi są także reliktowe okazy pełnika europejskiego, będącego gatunkiem chronionym.

Jeżeli chodzi o faunę, to niewątpliwie króluje tu bieszczadzki wilk, który jest symbolem dzikiego charakteru tego miejsca. Można tu spotkać także rysi i niedźwiedzie, a niekiedy, przy odrobinie szczęścia, można zobaczyć jelenie i dziki. Rezerwat stanowi również ostoję dla wiele gatunków ptaków, co czyni go prawdziwym rajem dla ornitologów.

Co warto zobaczyć w pobliżu?

Bieszczady to region, który oferuje wiele atrakcji. W pobliżu Jezior Duszatyńskich i Rezerwatu Zwiezło znajdują się miejsca, które warto zobaczyć. Są to Połonina Wetlińska – jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w Polsce, smerek– najwyższy szczyt Bieszczadów oraz Solinka – malownicza dolina o wyjątkowej faunie i florze. Dodatkowo, w okolicy można zwiedzić Sanktuarium Maryjne na Przysłupie oraz unikatowy w skali kraju Cmentarz Zasłużonych Bieszczady.

Bieszczady to miejsca nie do końca odkryte, które skrywają wiele tajemnic i ciekawostek, a Jeziora Duszatyńskie i Rezerwat Przyrody Zwiezło są tego doskonałym przykładem. To miejsca, które pozwolą Ci oderwać się od miejskiego zgiełku, zrelaksować i naładować baterie. Odkryj Bieszczady i doświadcz niezapomnianych wrażeń!

Sprawdź także:

Gdzie najlepiej pojechać w Bieszczady?

Udostępnij

O autorze

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy pasjonatami dynamicznych wycieczek, podczas których można zwiedzić maksymalną ilość atrakcji! Kochamy także zdrowe jedzenie, nowoczesne przepisy i ciekawostki na temat turystyki i diety. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!