Gdzie najlepiej pojechać w Bieszczady?

Wypoczynek w Bieszczadach jest częstszym wyborem osób, które zamieszkują województwo podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie oraz mazowieckie. Znaleźć można tutaj wiele atrakcji, zabytków, muzeów oraz szlaków turystycznych. Jest to świetne miejsce na wyjazd dla rodzin z dziećmi, przyjaciół bądź par. Wakacje są najbardziej obleganym okresem przez Turystów, dlatego wyjazd w Bieszczady trzeba odpowiednio wcześniej zaplanować i zarezerwować nocleg w odpowiednim czasie. Gdzie w takim razie jechać wybierając się w Bieszczady?

Bieszczady_góry

Solina i Polańczyk

To dwie miejscowości, które położone są bardzo blisko siebie. Tutaj w okresie letnim znajdziesz wiele atrakcji dla najmłodszych i starszych. W pierwszy dzień warto zwiedzić zaporę na Solinie. Długość zapory wynosi 664m a jej wysokość to aż 82m. Zalew Soliński uważany jest za serce turystyczne całego regionu, w którym po górskich wędrówkach można przyjechać i zrelaksować się na łonie natury. W Polańczyku i Solinie można znaleźć parki linowe dla dzieci, wiejskie ZOO oraz Indiańską Wioskę. Dla osób lubiących historię polecamy odwiedzić Muzeum Kultury Bojków. Nad samym jeziorem Solińskim możesz liczyć na wiele atrakcji wodnych wypożyczając np. rowerki wodne, kajaki, łódki, łodzie oraz żeglować z kapitanem. Nad zalewem znajduje się kilka punktów widokowych, gdzie wykonasz zdjęcia panoramy tego pięknego regionu. W ostatnie dni nakłaniamy do sprawdzenia okolicznych zabytków m.in. cerkwie, sanktuaria i starodawne cmentarze. Należy pamiętać, aby w okresie wakacyjnym noclegi w Solinie i Polańczyku rezerwować wcześniej. Warto wybrać domki w Polańczyku, które mają widok na jezioro.

Wetlina

Jest to świetny wybór dla osób, które jadą w Bieszczady z zamiarem górskich wędrówek. Wieś położona jest niedaleko Smerka i Brzegów Górnych. Z tego miejsca w bardzo szybki sposób możemy dostać się na połoniny. Dobra lokalizacja i łatwy dojazd sprawia, że w tej miejscowości turyści bardzo często szukają noclegu w Bieszczadach. Dlatego planując urlop trzeba wcześniej zarezerwować domki w Wetlinie. Jeśli jednak jedziesz w Bieszczady i chcesz odpocząć od tłumu turystów, to warto wybrać noclegi gdzieś dalej. W Wetlinie znajdziesz Wodospad Ostrowskich, Pomnik Jerzego Harasymowicza, lokalne restauracje oraz wiele szlaków prowadzących w góry. W tym regionie są szlaki prowadzące na Szczawnik (1052 m n.p.m.), Rabią Skałe (1199 m n.p.m.), Smerek (1222 m n.p.m.) i całą połoninę Wetlińską. Zachęcamy do noclegu w Bieszczadach i wyjścia na te szczyty. Jeśli nie wiesz w jakim okresie wybrać się w góry, to sprawdź kiedy Bieszczady są najpiękniejsze.

Ustrzyki Górne

To ostatnia miejscowość w Bieszczadach, do której dojedziemy samochodem w okresie letnim bez utrudnień. W tym miejscu znajduje się Straż Graniczna, początek szlaków na Tarnicę oraz baza noclegowa dla turystów, którzy chcą mieć blisko w góry. W Ustrzykach Górnych możemy zacząć swoją wyprawę na Tarnicę kierując się niebieskim bądź czerwonym szlakiem. Kolejnym szczytem jest Halicz (1333 m n.p.m.) i Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.), do którego dojdziecie z tego miejsca. W kierunku północnym z Ustrzyk Górnych można dojść czerwonym szlakiem na Połoninę Caryńską i szczyt Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.). Jest to miejscowość dla turystów, którzy skupiają się na wędrówce górskiej. Jeśli jesteś pierwszy raz w górach, to koniecznie przeczytaj co trzeba zabrać ze sobą w góry. W Ustrzykach Górnych znajdziesz wiele noclegów m.in. domki, pokoje, apartamenty oraz niewielkie hotele. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki noclegów w Bieszczadach https://clickweek.pl/ i zarezerwuj obiekt, który spełni twoje oczekiwania.

Cisna

Miejscowość, która otoczona jest górami i lasami. Znaleźć tutaj można również wiele szlaków Bieszczadzkich, które będą mniej znane, ale też mniej oblegane. Jeśli lubisz spacerować leśnymi długimi ścieżkami i cenisz sobie ciszę, to warto odwiedzić tę miejscowość. W Cisnej możesz liczyć także na szeroki wybór noclegów w Bieszczadach. Z tej miejscowości możesz wyruszyć na takie szczyty jak: Okrąglik (1101 m n.p.m.), Jaworne (992 m n.p.m.), Hyrlata (1103 m n.p.m.) oraz Łopiennik (1069 m n.p.m.). W okolicy znajdziesz także Snow Tubing, Pomnik na górze Betlejemka, Siekierezada i Galerię Czarny Kot. Osoby, które kochają naturę i lubią spacerować po górach na pewno będą usatysfakcjonowane z wyboru tego miejsca.

Lutowiska

Wieś, która zdecydowanie jest najmniej popularna w tym zestawieniu. Miejscowość położona jest prawie na granicy z Ukrainą i posiada bardzo bogatą i ciekawą historię. W tym miejscu możesz znaleźć cmentarz żydowski, cerkwie oraz ruiny synagogi. W tej miejscowości spotkasz stadninę koni, która organizuje wiele przejazdów konnych po lasach. W centrum Lutowisk jest także Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej, który jest głównym organizatorem i źródłem informacji dla osób indywidualnych oraz grup turystycznych udających się w Wysokie Bieszczady. Z tej wsi możesz udać się zielonym szlakiem na Chatę Socjologa (896 m n.p.m). Lutowiska, to miejscowość dla turystów, którzy cenią sobie ciszę, bogatą historię oraz ciekawe zabytki.

Podsumowanie

Bieszczady są takim miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli jedziesz z rodziną, to polecamy miejscowości w których jest wiele atrakcji np. Polańczyk bądź Solina. Wszystkim miłośnikom wędrówek rekomendujemy noclegi w Wetlinie i Ustrzykach Górnych. Natomiast osoby chcące odpocząć od dużej ilości turystów zachęcamy do rezerwacji domków w Bieszczadach, polecamy Cisną i Lutowiska. To miejsca spokojne, mało zaludnione i mające swoją ciekawą historię.