Przepiękny obszar gór, lasów i połonin, który odwiedzany był już od czasów prehistorycznych. Znaleźć można tutaj pierwsze ślady człowieka, które szacuje się na 30-40 tysięcy lat temu. Na terenie Bieszczad zostały odkryte rzymskie monety, kamienne toporki czy ślady kultury łużyckiej, które informują nas, że w tych regionach mogła być prowadzona trasa towarowa. W późniejszych latach ziemie te były pod panowaniem książąt ruskich, później zostały przyłączone do polski, a następnie znowu stracone na rzecz aktualnej Rosji. Jak wyglądała historia Bieszczad? Zapraszamy do krótkiej kroniki tego przepięknego terenu.
Pierwsze osiedlenia i początki konfliktów
W Bieszczadach tworzyły się różne grupy etniczne takie jak Bojkowie i Łemkowie. W osadach mieszkali też ludzie pochodzenia Rusińskiego i Wołoskiego. Po pierwszym rozbiorze Polski, który odbył się w 1772 roku obszar Bieszczad należał do obszaru austriackiego. W późniejszych latach część została przygarnięta przez Rosję, a w szczególności wsie położone bliżej Uherców i Ustrzyk Górnych. Bieszczady były pod różnym zwierzchnictwem, ale warunki pozostawały tutaj zawsze takie same. Przede wszystkim niska wydajność rolnictwa, ciężkie warunki atmosferyczne, surowy klimat i brak możliwości zarobku nie sprzyjał osadnikom. Dopiero pod koniec XIX wieku powstały na Podkarpaciu pierwsze obiekty przemysłowe i naftowe, ale dostęp do nich był bardzo ciężki. Mieszkańcy Bieszczad nie mogli liczyć na zatrudnienie, ponieważ liczba chętnych była ograniczona.
W czasie wojen światowych na terenie Bieszczad trwały krwawe walki. Dwie armie Rosyjskie i Austro-węgierskie stoczyły na tych terenach wiele pojedynków. Wojny w tym obszarze były bardzo męczące i ludzie umierali tutaj z wycieńczenia oraz mrozów. Szczególnie spustoszenie spowodowała w Bieszczadach I wojna światowa. Do lat 30 na tych terenach żyli Ukraińcy i Polacy, niestety po wybuchu II wojny światowej wszystko się zmieniło. Bieszczady stały się walką między oddziałami niemieckimi, słowackimi, ukraińskimi i armią czerwoną. W tych latach dochodziło tutaj do mordowania ludności cywilnej, grabieży dobytku, palenia wsi i porywania mieszkańców. Po zakończeniu II wojny światowej w Bieszczadach jeszcze często dochodziło do starć UPA z miejscowymi mieszkańcami. Nie chcieli oni opuścić swojego terytorium. Jednak po operacji "Wisła", która została przeprowadzona przez struktury państwowe Polski Ludowej liczba ludności ukraińskiej spadła, ponieważ Ukraińcy, Bojkowie, Łemkowie oraz Dolinianie zostali deportowani za granicę naszego państwa. Cała Akcja była przeprowadzona w latach 1947-1950. Operacja miała charakter polityczno-wojskowy przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.
Bieszczady jako obszar turystyczny
Po latach wielu starć i przelanej krwi trzeba było odbudować Bieszczady na nowo. Pierwszym krokiem było wejście leśników, którzy zaczęli od budowy podstawowej infrastruktury. Z czasem budowano leśniczówki, baraki i stodoły w których przechowywano niezbędny sprzęt. Po kilku latach zaproponowano budowę jednej z największej inwestycji Bieszczad, czyli kolejki wąskotorowej. W tym samym czasie powstawało coraz więcej dróg, które wykonane zostały dzięki pracy wojska. Po wybudowaniu dróg i pierwszych niewielkich noclegów pojawili się tutaj harcerze. Bieszczady zaczęli odwiedzać pierwsi turyści, którzy przyczynili się do powstania pierwszych szlaków turystycznych. Po kilku latach wybudowano pierwsze schroniska, miejsca biwakowe oraz ośrodki rekreacyjne.
W dzisiejszych czasach Bieszczady są często uczęszczane przez wielu turystów każdego roku. Bez względu na porę roku przyjeżdża w ten region tysiące podróżników, aby podziwiać przepiękne widoki i spędzić trochę czasu z daleka od miejskiego zgiełku. Aktualnie Bieszczady oferują sporo atrakcji i noclegów w niskiej cenie. Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz wypocząć z całą rodziną, to koniecznie sprawdź dostępne noclegi w Bieszczadach na naszym portalu ClickWeek.pl.