Blog o wiadomościach, turystyce i jedzeniu.

Poradnik

Co powinno znaleźć się w plecaku podróżnika – niezbędne wyposażenie w góry

Co powinno znaleźć się w plecaku podróżnika – niezbędne wyposażenie w góry

Każdy pasjonat wędrówek górskich wie, że odpowiednie przygotowanie to połowa sukcesu. Przygotowanie to nie tylko wymagający trening czy zamysł trasy. Kluczową rolę odegrać może właściwe wyposażenie – zarówno podstawowe, jak i takie, o którym nie zawsze pamiętamy. Czy wiesz, co powinno znaleźć się w plecaku podróżnika? Przedstawię Ci niezbędne wyposażenie na wypad w góry.

Niezastąpione akcesoria dla miłośnika gór

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, bez którego ciężko wyobrazić sobie wyprawę w góry, jest dobry, solidny plecak. Taki, który bez trudu pomieści wszystkie niezbędne akcesoria i jednocześnie jest wygodny do noszenia nawet przez wiele godzin.

Warto jest także zainwestować w mapę i kompas. Mimo że wiele osób korzysta z nawigacji w telefonie, nie zawsze możemy na niej polegać. Brak zasięgu czy rozładowana bateria mogą skomplikować naszą sytuację, dlatego mapa papierowa i kompas to niezbędne akcesoria.

Do grona podstawowego wyposażenia należy także latarka (najlepiej czołówka, która nie zajmuje rąk), kubek (najlepiej stalowy, w którym możemy podgrzewać płyny), mały nóż, prowiant (nawet na krótki wypad warto zabrać coś do jedzenia) oraz butelka na wodę. Pamiętaj, by regularnie uzupełniać płyny podczas wędrówki.

Odzież i obuwie na szlak – jak właściwie się ubrać?

Jakie ubrania i obuwie powinniśmy wybrać na wędrówkę w góry? Oczywiście to zależy od pory roku, warunków pogodowych i stopnia trudności trasy. Niemniej jednak są pewne uniwersalne zasady, które warto przestrzegać.

Ubrania średnie

Niezbędną częścią ubioru jest odzież termoaktywna, która pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Warto zainwestować w koszulki z długim oraz krótkim rękawem, bieliznę termiczną, a także kurtkę. Dobrym rozwiązaniem są ubrania z tzw. oddychających materiałów, które odprowadzają pot na zewnątrz.

Obuwie

Jeśli chodzi o obuwie, najważniejszym kryterium powinno być przede wszystkim bezpieczeństwo i wygoda. Buty na szlak powinny być dobrze dopasowane, usztywniane w cholewce oraz mieć antypoślizgową podeszwę. Wysokie buty są lepszym wyborem, ponieważ stabilizują kostkę, chroniąc przed skręceniem.

Podręczna apteczka górskiego wędrowca

Podczas górskich wycieczek zawsze warto mieć przy sobie podstawowy zestaw środków pierwszej pomocy. Niemożliwe jest przewidzenie wszystkich sytuacji, które mogą nas spotkać na szlaku, dlatego dobrze jest być przygotowanym na różne okoliczności.

Podręczna apteczka powinna zawierać m.in. plastry, bandaż, gazę, a także podstawowe leki, takie jak np. środek przeciwbólowy czy przeciwhistaminowy. Przyda się także krem z filtrem przeciwsłonecznym, balsam po ukąszeniach owadów, środek do dezynfekcji ran oraz tabletki na odwodnienie.

Wyprawa w góry to fantastyczne doświadczenie, które staje się jeszcze lepsze, kiedy jesteśmy na nie odpowiednio przygotowani. Pamiętaj o przygotowaniu odpowiedniego wyposażenia, które pozwoli Ci cieszyć się bezpiecznym i komfortowym pobyt w górach.

.

Udostępnij

O autorze

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy pasjonatami dynamicznych wycieczek, podczas których można zwiedzić maksymalną ilość atrakcji! Kochamy także zdrowe jedzenie, nowoczesne przepisy i ciekawostki na temat turystyki i diety. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!