Jak dojechać w Bieszczady?

Sposobów na dotarcie w Bieszczady jest dosyć sporo. Najwięcej osób decyduje się przyjechać własnym samochodem, ale nie jest to jedyna możliwość. W tym wpisie zaproponujemy ci różne możliwości podróżowania w te piękne rejony. Turyści każdego roku wybierają Bieszczady, ponieważ można tutaj spacerować po górach, zwiedzać wiele zabytków oraz wypoczywać na jeziorze Solińskim. W okresie letnim turyści przyjeżdżają w Bieszczady samochodami, motocyklami, kamperami, rowerami lub stopem. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dojechać w Bieszczady, to przeczytaj ten artykuł.

Samochód w górach

Samochód – najczęściej wybierany środek transportu

Najwięcej osób decyduje się jechać w Bieszczady swoim własnym samochodem. Większość osób kieruje się w stronę Sanoka, natomiast później wybierają miejscowości, w których mają zarezerwowany nocleg. Warto skorzystać z nowo otwartej obwodnicy Sanoka, dzięki której ominiemy całe miasto i wyjedziemy w Zahutyniu. Odbijają bardziej w stronę granicy z Ukrainą i jadą w stronę Ustrzyk Dolnych albo jadą dalej na południe w kierunku Polańczyka i Cisnej. Turyści, którzy jadą z zachodu mogą wybrać też drogę przez Jasło i Dukle. Wybierając się w Bieszczady samochodem, musimy pamiętać o płatnych parkingach przy szlakach turystycznych oraz zawsze dopytać się właściciela obiektu czy gwarantuje on darmowy parking na terenie noclegu. Dojazd samochodem w Bieszczady jest zazwyczaj dobry i nie ma większych problemów, niestety w sezonie letnim pod koniec tygodnia zdarzają się wielokilometrowe korki. Naszym zdaniem jest to najlepszy środek transportu dla rodzin z dziećmi, które muszą zabrać wiele dodatkowych rzeczy. Jeśli macie znajomych, którzy również lubią spędzać wolny czas w górach, to warto zastanowić się nad wypożyczeniem busa. Wyjazd w Bieszczady w większym gronie to wielka przygoda, zabawa i wspólne atrakcje.

Motocykl w górach

Motocykl – szybko i bez korków

Jeśli masz prawo jazdy na motocykl, to wyjazd w Bieszczady będzie dla ciebie świetnym rozwiązaniem. Dzięki temu, że nie poruszasz się samochodem lub kamperem, to zawsze znajdziesz gdzieś miejsce na parkingu. Bardzo dużo motocyklistów wybiera się w Bieszczady na weekend, aby podziwiać przepiękne krajobrazy, chodzić po górach lub odwiedzać większym gronem zloty jednośladów. Warto zaznaczyć, że powroty motocyklistów są zazwyczaj łatwiejsze, ponieważ nie muszą stać w korkach i tracić w ten sposób czasu. Wybierając się w Bieszczady motocyklem można liczyć na większy wybór dzikich tras, które normalnie samochodem jest ciężej zwiedzić. Warto wyjechać na różnego rodzaju punkty widokowe, zjechać serpentynami i poczuć bliskość natury, która otacza kierowcę na wyciągnięcie ręki.

Droga w lesie z drona

Autobus – gdzie dojechać?

Jeszcze kilka lat temu połączenia komunikacje autobusów wyglądały przyzwoicie. Niestety z każdym rokiem zamykane jest coraz więcej połączeń i coraz ciężej trafić w Bieszczady tym środkiem komunikacji. Jeśli jedziemy z większych miast wojewódzkich, możemy liczyć na prywatne przewozy autobusowe do takich miejscowości jak Polańczyk, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne i Górne. Im bardziej na południe, tym trudniejszy jest dojazd. Jeśli dojedziemy już do wyżej wymienionych miejscowości, musimy liczyć na lokalne autobusy. Warto wcześniej sprawdzić dokładnie rozkład jazdy oraz zadzwonić do dyspozytorni, aby zapytać, o której godzinie autobusy odjeżdżają z przystanku i czy w danym okresie w ogóle jeżdżą. Ten środek komunikacji może okazać się ciężki i dojazd w Bieszczady będzie utrudniony.

Autostopowicz przy drodze

Autostop – wybór dla odważnych

Jeszcze kilka lat temu autostop zawsze kojarzył się ze staniem przy drodze z podniesionym kciukiem do góry. Jednak w dzisiejszych czasach można skorzystać z wielu aplikacji i znaleźć osoby, które danego dnia będą jechać w Bieszczady i mają wolne miejsce. To również świetny pomysł na dostanie się w dziki region Bieszczad. Są jednak osoby, które praktykują stanie przy drodze i czekanie na swoje szczęście. W okresie letnim wielu osobom udaje się dotrzeć w Bieszczady właśnie takim transportem. Ten sposób na pewno będzie tańszy niż samodzielna jazda swoim samochodem bądź autobusem. Dodatkowo można poznać nowe osoby i zawrzeć znajomości na lata. Ten transport należy do osób odważnych, otwartych i chcących przeżyć wielką przygodę. Jeśli należysz do takich osób, to taki wybór transportu będzie dla ciebie idealny.

Kobieta z widokiem na góry

Który wybór jest najlepszy?

Jak zatem najlepiej dojechać w Bieszczady? Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Każdy musi samodzielnie zdecydować, co dla niego będzie najkorzystniejsze i wygodne. Na pewno rodzice z dzieckiem nie zdecydują się na jazdę autostopem, ponieważ mają duże bagaże i ciężko będzie znaleźć kierowcę, który weźmie ze sobą całą rodzinę. Naszym zdaniem warto wybrać środek transportu, którym dotrzemy bezpośrednio na wcześniej planowane miejsce. Czy to będzie szlak turystyczny, parking lub nocleg w Bieszczadach. Wyjeżdżając w góry, warto zapytać znajomych, czy nie mają ochoty jechać. Wtedy można skompletować większą ekipę i pojechać wspólnie jednym pojazdem. Wiele osób szuka transportu na różnych grupach turystycznych, gdzie wspólnie dostosowuje się termin wyjazdu. Czasami warto skorzystać z takiej pomocy i pojechać z kimś spontanicznie. Mamy nadzieję, że nasz poradnik będzie przydatny i pomoże w odpowiednim wyborze środka transportowego jadąc w Bieszczady.