Każdy wyjazd w góry powinien zacząć się od dobrego zaplanowania naszej wędrówki. Góry są nieprzewidywalne, dlatego nie należy ich lekceważyć. W naszym poradniku skupimy się na osobach, które dopiero zaczynają swoją przygodę z górami. Na początku nie warto inwestować w drogi sprzęt, ponieważ nie mamy pewności czy jednodniowy wypad spełni nasze oczekiwania i będziemy chcieli jeszcze w przyszłości decydować się na podobną podróż.
Warunki atmosferyczne i planowanie trasy
Pogoda w górach może zmienić się w kilka minut, dlatego przed każdym wyjściem warto sprawdzić warunki atmosferyczne jakie będą panować na szlaku przez najbliższe 12 godzin. Osobiście korzystam ze strony internetowej meteo pogoda, która na bieżąco aktualizuje warunki pogodowe i jest bardzo dokładna. Pokazuje w jakich godzinach mogą wystąpić opady, na jakiej wysokości są chmury, odczuwalną temperaturę oraz prędkość wiatru.
Kolejnym punktem jest zaplanowanie odpowiedniej trasy. Osoby początkujące powinny mierzyć siły na swoje zamiary. Dlatego na początku swojej przygody warto zdecydować się na szlaki, które pokonamy bez problemy w podstawowym wyposażeniu i określonych godzinach. Na końcu tego artykuły zaproponuję jeden szlak turystyczny w Bieszczadach, który warto przejść.
Podstawowe ubranie
Buty – jedna z najważniejszych rzeczy w naszym zestawieniu. Obuwie powinno mieć solidną podeszwę, która jest dobrze bieżnikowana, aby nie ślizgać się na grząskim gruncie. Uważam też, że buty w góry powinny być sznurowane i dobrze zaimpregnowane już w domu.
Plecak – na wędrówki jednodniowe wystarczy nam podstawowy plecak w którym zmieścimy wszystkie potrzebne rzeczy. Warto pamiętać żeby nie brać za dużego, ponieważ później będziemy musieli dźwigać zbędny ciężar.
Kurtka – po wyjściu na odpowiednią wysokość zaczynają się połoniny i brak drzew. Wtedy odczuwalny jest większy wiatr, a im wyżej tym może być on silniejszy. Dlatego warto wziąć jakąś wiatrówkę lub kurtkę przeciwdeszczową.
Spodnie – zawsze wybieram długie, ale przy letnich wędrówkach warto mieć krótkie na zmianę. Najważniejsze, żeby spodnie były wygodne i nie krępowały nam żadnych ruchów.
Skarpetki – warto wziąć wysokie skarpetki, aby nie zsuwały się nam i nie powodowały otarć na piętach.
Koszulka – najlepiej byłoby mieć termoaktywną, ale na początku możemy zdecydować się na zwykłą, która będzie miała 100% bawełny.
Bluza / Polar – jeśli wychodzimy w góry na jesień bądź wiosnę, to warto zaopatrzyć się w takie ubranie. Pod wieczór temperatura spada bardzo szybko i może nam się zrobić chłodniej.
Czapka / opaska – w upalne dni może chronić nas przed udarem słonecznym, a wiosną i jesienią przed wiatrem. Innym rozwiązaniem mogą być takie chusty, które są używane często przez turystów.
Jedzenie i napoje
W górach niezbędna jest woda, której powinniśmy mieć wystarczająco. Warto dysponować minimum 1,5L wody na osobę. Jeśli jest możliwość, to można wziąć nawet więcej. Bardzo często wydaje się osobom początkującym, że mają za dużo napoju, ale po kilku minutach już sięgają po nawodnienie. Jeśli ktoś nie lubi zwykłej wody, to można wrzucić do niej różne witaminy, magnesy, które sprawiają, że jest ona zdecydowanie smaczniejsza i daje więcej energii. Dla najmłodszych warto wziąć ulubiony sok bądź herbatę.
Jeśli chodzi o jedzenie, to najlepiej przygotować sobie kanapki w domu do tego owoce oraz coś słodkiego np. czekolada, batonik bądź cukierki.
Dodatkowe rzeczy
Dokumenty – dowód osobisty, ubezpieczenie, karta z informacją o branych lekach, chorobach i alergiach.
Aparat – osobiście używam telefonu, dlatego w tym temacie nie będę się rozpisywać.
Telefon – niezbędny w razie wypadku, warto zainstalować sobie mapy ze szlakiem turystycznym, dzięki któremu będziemy na bieżąco znać swoją lokalizację.
Mapa – jeśli zawiedzie urządzenie będziemy mieli przy sobie wersję papierową.
Powerbank – przydatny przy dłuższej wędrówce.
Apteczka – plastry, środki opatrunkowe, lekarstwa i chusteczki.
Krem – przeciwsłoneczny oraz płyn antybakteryjny.
Okulary przeciwsłoneczne - najlepiej takie, które posiadają filtr UV.
Twój pierwszy szlak turystyczny w Bieszczadach
Dla osób początkujących polecam szlak w Bieszczadach. Na początku przyjeżdżamy do miejscowości Brzegi Górne, gdzie zostawiamy samochód na parkingu. Koszt postoju będzie wynosić około 15-20 zł na całą dobę. Później ubieramy wszystkie niezbędne rzeczy i pakujemy przedmioty do plecaków. Zaczynamy wędrówkę czerwonym szlakiem w kierunku szczytu Kruhly Wierch. Cały profil wysokości terenu można zobaczyć na poniższej mapie:
Po wejściu na szczyt możemy zobaczyć przepiękne widoki, które w ładną pogodę na pewno zrekompensują nam wysiłek jaki musieliśmy włożyć, aby wejść na Połoninę Caryńską. Na górze możemy zrobić sobie dłuższą przerwę na regenerację. Polecam zjeść sobie wcześniej przygotowane jedzenie, nawodnić się oraz zrobić kilka pamiątkowych zdjęć.
Zejście będzie już zielonym szlakiem, gdzie dojdziemy do głównej drogi 897. Do parkingu mamy jeszcze około 2,7 km i to jest 30 min pieszo. Jednak można skorzystać z busów, które jeżdżą w tym regionie, tylko wcześniej trzeba je zweryfikować. Ja jednak polecam szukać przejazdu na stopa, ponieważ w tym regionie jest to bardzo łatwe i często ludzie pomagają sobie i biorą nas bez problemu.
Dystans jaki jest do pokonania na tej trasie to 5,2 km i szacowany czas 2:10h myślę, że jest to bardzo dobra trasa dla osób, które zaczynają swoją przygodę z górami i chcą sprawdzić czy w przyszłości będą nimi zainteresowane. Jeśli takie wędrówki spodobają ci się i będziesz chciał zobaczyć więcej szlaków, to kolejnym razem możesz zostać na kilka dni i zarezerwować sobie nocleg w Bieszczadach.