Bieszczady z psem – gdzie się wybrać?

Jeśli nie chcemy zostawić naszego ukochanego czworonoga w domu, to musimy dobrze zaplanować wyjazd w góry z psem. Ponieważ w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody zabrania się wprowadzania psów. Wiele osób zada pytanie dlaczego? Odpowiedź jest prosta – w rejonach objętych ochroną występują niedźwiedzie, wilki czy rysie. Psy często zostawiają substancje zapachowe, które mogą wpłynąć na naturalny ekosystem zamieszkałych tam organizmów. W takim razie, gdzie najlepiej pojechać z psem w Bieszczady? Wystarczy wybrać miejsca, które są niedaleko Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Należy jednak Pamiętać, aby pies był zawsze prowadzony na smaczny bądź linie.

Jak przygotować się do wyjazdu z psem?

Pierwszym korkiem podczas planowania podróży jest sprawdzenie, czy nasz obiekt noclegowy jest poza terenem Bieszczadzkiego Parku Narodowego, aby w żaden sposób nie naruszać regulaminu. Jeśli rezerwujesz tani nocleg w Bieszczadach, warto zapytać właściciela, czy nie ma nic przeciwko, żeby przyjechać z psem. Jeśli chcemy spacerować z naszym psem, to koniecznie trzeba wziąć ze sobą smycz bądź długą linkę, która jest często wykorzystywana przez właścicieli czworonogów. Wybierając się na dłuższe wędrówki, musimy pomyśleć nie tylko o sobie, ale i o naszym zwierzęciu. Zabierz ze sobą jedzenie dla psa, wodę do picia oraz niewielką miskę, z której pies bez problemu będzie mógł ugasić swoje pragnienie w gorące dni. Niezbędne będą również worki na odchody. Czasami warto zapakować do plecaka też ulubioną zabawkę, aby w wolnej chwili mógł się nią pobawić.

Gdzie wybrać się z psem w Bieszczady?

Miejsc do długich wędrówek z psem jest w Bieszczadach bardzo dużo. Tereny porośnięte lasem, łąki, boczne szutrowe drogi bądź górskie szlaki nienależące do Narodowego Parku Bieszczadzkiego, to tylko niektóre możliwości. Najpopularniejsze miejsca, które zachwycają swoim krajobrazem i urokiem to:

  • Okolice Zalewu Solińskiego
  • Pasma gór Łopiennika
  • Magura Stuposiańska,
  • Polańczyk
  • Sanok
  • Dwernik-Kamień
  • Dolina Sanu
  • Wysoki Dział

Resztę dzikich miejsc można znaleźć na mapie i ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i obszar Parku Narodowego. Warto odkrywać miejsca, które są oddalone od większej zabudowy, gdzie pies będzie mógł się wybiegać oraz pobawić z innymi pupilami. Warto o tym pomyśleć podczas rezerwacji noclegu w Bieszczadach. Dzięki dobrej lokalizacji będziemy mieli wiele wspaniałych tras spacerowych wokół nas.

Podsumowanie

Czy Bieszczady z psem, to dobry wybór? Naszym zdaniem na pewno tak! Należy jednak pamiętać o jego podstawowych potrzebach oraz nie przemęczać go kilkugodzinnymi spacerami. Każda rasa psów jest inna i trzeba dopasować fizyczność naszych czworonogów do panujących w danym okresie warunków.