Zespół klasztorny karmelitów bosych w Zagórzu

Zagórz to miasto na trasie z Sanoka do Leska. Na zagórskim wzgórzu Mariemont wznosi się najciekawsza atrakcja tej gminy- ruiny osiemnastowiecznego klasztoru karmelitów bosych.

Dotrzecie do nich idąc ulicą Klasztorną, po drodze zaglądnijcie koniecznie do Pracowni Luidu, zwróćcie także uwagę na piękne rzeźby będące częścią drogi krzyżowej, której ostatnia stacja prowadzi właśnie do klasztoru.

Budowę klasztoru rozpoczęto w 1700 roku, karmelici wprowadzili się już w roku 1714, choć budowę ukończono 16 lat później. Kompleks to warowna fortyfikacja obronna, zniszczona dwukrotnie: przez rosyjskie wojska (1772r.) i przez pożar (1822r.).

Klasztor częściowo odrestaurowała gmina w roku 2000, kiedy to odbudowano dwie baszty oraz postawiono figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Sama budowla robi duże wrażenie, dodatkowo z jej baszty rozpościera się cudny widok na rzekę Osławę, panoramę Zagórza, Góry Słonne oraz krajobraz Beskidu Niskiego. Bezpośrednio przy ruinach klasztoru są odtworzone ogrody klauzurowe.

Miejcie na uwadze fakt, że obiekt dla zwiedzających czynny jest sezonowo: od 1 maja do 30 września. Natomiast na basztę widokową można wejść tylko w dni z dobrą pogodą.

Polecamy!