TOP 10 miejsc w Bieszczadach

Wybierając się w Bieszczady możesz odwiedzić wiele interesujących terenów. W dzisiejszym artykule skupimy się na 10 miejscach, które koniecznie musisz sprawdzić będąc w tym regonie. Bieszczady każdego roku przyciągają wielu turystów, którzy są miłośnikami gór, rekreacji, kempingu oraz aktywnej rozrywki. Dodatkowo na obszarze Bieszczad znajdziesz też wiele zabytków, muzeów oraz regionalnych restauracji. Zatem jakie miejsca powinieneś odwiedzić będąc w Bieszczadach?

1. Przede wszystkim góry! Wejdź na połoniny i najwyższy szczyt Bieszczad

Najwięcej wędrowców wybiera się w Bieszczady, aby spędzać czas w górach podczas wędrówek na szlakach turystycznych. Ten region posiada wiele tras, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Do najpopularniejszych miejsc, które są odwiedzane przez turystów nalezą: Połonina Wetlińksa, Połonina Caryńska, Tarnica, Smerek oraz Halicz. Te wszystkie szlaki turystyczne w okresie letnim są bardzo często zatłoczone, dlatego najlepiej przyjechać w Bieszczady w okresie wiosennym lub jesiennym. Jeśli jednak te szlaki nie są ci obce i chcesz sprawdzić nowe miejsca, to warto pomyśleć o takich szczytach jak Bukowe Berdo, Mała i Wielka Rawka, Rabia Skała, Duże Jasło oraz Krzemieniec. W Bieszczadach możesz zdecydowanie odpocząć od miejskiego zgiełku i poczuć dzikość oraz piękno tej krainy.

2. Solina i Polańczyk – raj dla turystów, którzy kochają atrakcje wodne

Podczas urlopu twoim priorytetem jest wypoczynek nad wodą? Zarezerwuj już teraz noclegi w Polańczyku bądź Solinie. To znakomite miejsce na aktywny wypoczynek z udziałem kajaków, żaglówek, rowerków wodnych oraz łodzi. Możesz opalać się na brzegu, zwiedzić zaporę, zabytkowe sanktuaria oraz wejść na punkt widokowy, z którego zrobisz przepiękne zdjęcia panoramy Bieszczad. W regionie znajdziesz także stadniny koni, gdzie właściciele gwarantują naukę jazdy oraz przemierzanie szlaków na koniu w przepięknych sceneriach natury. W tym okręgu są także pola namiotowe, kempingi, ośrodek szybowcowy i parki linowe. Jest do jedno z najlepszych miejsc w Bieszczadach dla rodziców z dziećmi.

3. Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”

To obszar, który został objęty ochroną przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Te cenne położenie powoduje, że można podziwiać gwiazdy nocą gołym okiem. Takich miejsc w dzisiejszych czasach jest coraz mniej, dlatego warto zarezerwować sobie trochę czasu na taki pokaz i pojechać w to niezwykłe miejsce. Jeśli chcesz oglądać gwiazdy i planety za pomocą nowoczesnych teleskopów oraz skorzystać z doświadczenia astronomów możesz wziąć udział w takim wydarzeniu. Osoby zainteresowane takim miejscem powinny koniecznie odwiedzić Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. To jedno z niewielu miejsc nie tylko w Polsce, ale także Europie. Jeśli ktoś nigdy nie podziwiał Drogi Mlecznej na żywo, to na pewno powinien wybrać się w to miejsce.

4. Bieszczadzka kolej i drezyny rowerowe

Atrakcja dla najmłodszych, ale także dorosłych! Drezyny rowerowe, to świetny pomysł na wspólną przejażdżkę po nieznanych trasach Bieszczad razem z dziećmi. Jeśli lubisz spędzać swój wolny czas aktywnie, to zaproponuj dzieciom taki wyjazd koniecznie. Podczas drogi możesz podziwiać przepiękne krajobrazy Bieszczad, poczuć magię tego regionu oraz zapomnieć o codziennych problemach. Warto zaznaczyć, że Bieszczadzka kolej jeździ nie tylko w okresie letnim, ale także zimą. Powyższe dwie atrakcje najlepiej zaplanować wcześniej i zakupić bilet online na oficjalnych stronach organizatorów.

5. Skansen w Sanoku

Wspaniałe miejsce dla osób, które chcą dowiedzieć się jak wyglądało budownictwo od XVII do XX wieku. W tym miejscu jest około 100 obiektów, które zachwycają swoją historią oraz wyglądem. Warto wcześniej zarezerwować przewodnika, ponieważ możemy wtedy zwiedzić środek zabytkowych pomieszczeń oraz dowiedzieć się więcej na temat ludzi żyjących w tamtych czasach. W skansenie są również zabytkowe arcydzieła sztuki, rynek galicyjski, cerkwie oraz kiwony. Ten obszar to świetne miejsce do poznawania historii oraz długich spacerów z rodziną. Miejsce to trzeba po prostu samemu odwiedzić najlepiej w sezonie letnim, kiedy prowadzone są różne imprezy regionalne, wtedy wejście do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest bezpłatne i można zobaczyć wiele starodawnych usług. Koszt biletu normalnego dla osoby dorosłej to 18 zł, ulgowy 13 zł a dzieci do 7 lat mają wejście za darmo. Warto zaznaczyć, że w poniedziałki wejście na skansen jest za darmo!

6. Browar Ursa Maior – regionalne piwo w Bieszczadach

Jeśli lubisz napić się dobrego regionalnego piwa, to koniecznie wybierz się do Uherzec Mineralnych. Jest tutaj Wytwórnia Piwa Ursa Maior, która sprzedaje piwa niepasteryzowane i niefiltrowane. Na miejscu możesz wykupić bilet i przejść się po całej wytwórni z przewodnikiem. Opowie on szczegółowo o procesie powstawania piwa i jego charakterystyce. W sklepie możesz zakupić wszystkie dostępne rodzaje piwa oraz pamiątki, koszulki, obrazy i gadżety związane z regionem Bieszczad. Właściciele są bardzo pomocni i zawsze z miłą chęcią opowiadają o początkach powstania browaru i ich współtwórcach. Moim zdaniem jest, to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Bieszczadach.

7. Park Miniatur Sakralnych w Myczkowcach

Park powstał już w 2007 roku i posiada aż 140 makiet obiektów sakralnych. Większość modeli została wykonana w skali 1:25 i przedstawiają obiekty z terenów polski południowo-wschodniej. Do parku można wybrać się całą rodziną i podziwiać przepięknie makiety. Są one wykonane z dużą precyzją i posiadają wiele szczegółów. Wszystkie obiekty są bardzo ładnie porozmieszczane i można je oglądać z bliskiej odległości. Obok cerkwi i kościołów zdecydowano się posadzić niewielkie drzewka, które nadają całej wystawie bardzo dużego realizmu. Warto tutaj przyjechać w wolny dzień, aby na spokojnie sobie pochodzić i poczytać informacje o danym obiekcie. Jest to na pewno świetne miejsce dla osób interesujących się architekturą, sztuką i historią.

8. Zagroda Żubrów w Mucznem

Zagroda znajduje się w miejscowości Muczne i można tutaj podziwiać żubry z linii białowiesko-kaukaskiej. Cały obszar zajmuje powierzchnię ok. 7 ha i pozwala na obserwację zwierząt w ich naturalnym środowisku. Zagroda porośnięta jest jodłami, świerkami a pośrodku znajduje się potok, dzięki któremu dostarczana jest woda żubrom. Dla turystów został przygotowany specjalny taras widokowy, z którego można podziwiać żubry bez znaczenia, jakie panują warunki atmosferyczne. Jest to jedna z największych atrakcji w Bieszczadach i służy do edukacji przyrodniczej. Zwiedzanie jest bezpłatne, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić tę atrakcję będąc w okolicach. Dodatkowo istnieje możliwość zwiedzania zagrody z leśniczym. Obiekt można zwiedzać codziennie od 9 do 19.

9. Szybowisko Bezmiechowa

Lądowisko Bezmiechowa znajduje się około 8 km na północny wschód od Leska. Jest to miejsce przeznaczone do startu szybowców. Dodatkowo na górze znajduje się restauracja, w której można zjeść bardzo dobre potrawy. Cały ośrodek został wybudowany dzięki staraniom Politechniki Lwowskiej. Aktualnie właścicielem jest Politechnika Rzeszowska, która szkoli przyszłych pilotów do wykonywania tego zawodu. Na samej górze możemy podziwiać przepiękny widok na Bieszczadzkie pasma górskie. Na górze wykonasz interesujące zdjęcia o poranku lub wieczorem przy zachodzie słońca. Wiele osób wybiera, to miejsca, aby na chwilę się zatrzymać i wyciszyć.

10. Rezerwat przyrody Sine Wiry

Cały rezerwat położony jest na terenie gminy Cisna, Solina i Czarna. Powierzchnia rezerwatu przyrody obejmuje 7-kilometrowy fragment przełomowej doliny Wetliny i Solinki. Na tym obszarze występuje bogata roślinność i urozmaicona rzeźba terenu. Jest to bardzo dobre miejsce do spacerów w niezwykle urokliwej scenerii. Najbardziej popularną trasę jest ta, pokazująca przełom Wetliny, która przebija się przez progi skalne. Całą trasę możemy przejść drogą szutrową od Bukowca po Cisną. Druga trasa od Kalnicy jest zdecydowanie dłuższa, ale po drodze mijamy wsie Jaworzec i Łuh. Jeśli jedziesz z całą rodziną w Bieszczady i chcesz z nimi pospacerować lub wybrać się na wycieczkę rowerową, to te miejsce będzie idealne. Warto przed wyjazdem tylko sprawdzić prognozę pogodę.