Jeziorka Duszatyńskie – Rezerwat Zwiezło

Bieszczady to nie tylko połoniny, Chatka Puchatka czy Tarnica. Niewiele osób wie, że można podziwiać tu dwa piękne jeziorka Duszatyńskie. Znajdują się na głównym szlaku Beskidzkim (szlak czerwony) w rezerwacie Zwiezło. Jeziorka powstały w 1907 roku w wyniku rekordowych intensywnych opadów deszczu (ponad 1000 mm/m2). W przed dzień Wielkanocy strome Zbocza Chryszczatej w wyniku nasiąknięcia wodą osunęły się lub zwiezły. Osuwające się ogromne masy fliszu karpackiego niosąc ze sobą wiekowy las wdarły się w dolinę potoku Olchowatego w skutek czego, zablokowały jego swobodny przepływ i doszło do powstania 3 urokliwych Jeziorek Duszatyńskich. Osuwaniu się ogromnych płatów ziem towarzyszył przeraźliwy huk, który wystraszył mieszkańców okolicznej miejscowości Duszatyn. Od pamiętnego wydarzenia miejscowa ludność uwierzyła w magiczną moc Zwiezła.

Widok na góry

Znikające Jeziorka Duszatyńskie

Niestety dzisiaj dawnego Duszatyna już nie ma. Nie ma zatem kto wspominać wydarzeń z początku XX wieku. Na dawnym miejscu łemkowskich chat, stoi kilka nowych domów leśnych pracowników oraz bar. Co ciekawe, początkowo jeziorka były trzy, jednak do dnia dzisiejszego przetrwały dwa z nich. W okresie międzywojennym aby łatwiej było odłowić bytujące w najmniejszym jeziorku pstrągi nakazano spuścić wodę. Niestety pozostałe dwa jeziorka z roku na rok zmniejszają się, ze względu na ciągłe nanoszenie nowych warstw mułu przez potok Olchowaty. Od czasu swojego powstania, Jeziorka Duszatyńskie zmniejszyły swoją powierzchnię aż o połowę.

Co ciekawe mimo ciągłego zmniejszania się są to największe jeziorka osuwiskowe w Beskidach na terenie Polski a co za tym idzie największe naturalne jeziorka Bieszczad. Mniejsze jeziorko zwane Dolnym położone jest na wysokości 683m n.p.m. Jest prawie dwa razy mniejsze od położonego 18 metrów wyżej drugiego z jeziorek zwanego Górnym (708m n.p.m.) Największa głębokość jeziorek to 6,2 metra. Dzięki pochylonych na taflą jezior bukowym gałęziom wydaje się, że woda ma niesamowitą szmaragdową barwę. Mimo, że osuwisko z 1907 roku już dawno porósł nowy las, można zauważyć dość dziwne nierówności terenu. Widoczne jest również miejsce, z którego osunęła się ziemia, wgłębienie, którym materiał skalny osuwał się w dół oraz nagromadzone warstwy skał i ziemi, które sięgają aż do potoku.

Widok na góry

Jak dojechać do rezerwatu?

Najłatwiejszym sposobem na odwiedzenie Jeziorek Duszatyńskich jest dojazd samochodem bezpośrednio na parking w Duszatynie a następnie przejście piesze około 1,5 godziny do jeziorek i powrót 1 h. Dla bardziej aktywnych jeziorka można odwiedzić „po drodze” jako jeden z przystanków dłuższej wędrówki np. szlakiem niebieskim z Turzańska a następnie czerwonym: przełęcz 609 m (nad Turzańskiem) - Dział 830 m - Chryszczata (997 m) - Jeziorka Duszatyńskie. Czas przejścia  to 4 h. Jeśli chcesz zobaczyć jeszcze inne atrakcje w Bieszczadach, to koniecznie przeczytaj kolejne artykuły w których dowiesz się jakie odwiedzić miejsca.