Szlaki w Bieszczadach dla początkujących

Bieszczady posiadają wiele oznakowanych szlaków turystycznych, które cieszą się różną popularnością. Większość osób wybiera się tutaj, żeby spacerować wzdłuż połonin i podziwiać przepięknie widoki pasm górskich. W tym wpisie chciałem zaproponować wam szlaki w Bieszczadach, które charakteryzują się nieuciążliwym podejściem i pięknymi widokami. Jeśli wybierzemy się na szczyt w dobrych warunkach atmosferycznych, to krajobraz gór na pewno zrekompensuje nam wysiłek włożony w wędrówkę.

Wetlina, Stare Sioło – Przełęcz M. Orłowicza – Smerek (1222 m n.p.n.) – Kalnica

Szacowany czas wędrówki: 3:35h
Długość trasy: 10 km

Źródło: mapa-turystyczna.pl

Pierwszy szlak w mojej propozycji to wyjście na Smerek. Jest to szczyt, na którym zobaczymy przepiękne widoki na Połoninę Wetlińską, góry słowackie oraz szczyty Jaworniki. Smerek jest tak naprawdę przedłużeniem Połoniny Wetlińskiej, więc jeśli masz wystarczająco chęci, siły i motywacji, to możesz udać się aż do Chatki Puchatka. Wyjście na szlak zaczynamy w Wetlinie, a dokładniej Stare Sioło. Z tego miejsca żółtym szlakiem kierujemy się na Przełęcz M. Orłowicza i kontynuujemy naszą wędrówkę czerwonym szlakiem w kierunku Smerka. Po dojściu na szczyt warto wykonać sobie pamiątkowe zdjęcia, chwilę odpocząć oraz wypić odpowiednią ilość wody. Następnie kierujemy się do zejścia w punkcie Kalnica. Warto pamiętać, że to zejścia czasami są cięższe, ponieważ obciążają nasze stawy. W niektórych miejscach może być stromo, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Przełęcz Wyżniańska – Mała Rawka (1271 m n.p.n.) – Wielka Rawka (1304 m n.p.n.) – Parking

Szacowany czas wędrówki: 2:54h
Długość trasy: 8.6 km

Źródło: mapa-turystyczna.pl

Kolejny szlak turystyczny w Bieszczadach dla początkujących to odwiedzenie szczytów Mała i Wielka Rawka. Są to jedne z najwyższych szczytów w Bieszczadach, dlatego gwarantują one na pewno niezapomniany krajobraz. Całe podejście zaczyna się w Przełęczy Wyżniańskiej i kierujemy się zielonym szlakiem ku Małej Rawki. Po dojściu do tego rozwidlenia idziemy żółtym szlakiem do szczytu Wielka Rawka. Na samej górze mamy przepiękny widok na Połoninę Caryńską, Wetlińską oraz góry słowackie. Zejście ze szczytu oznaczone jest niebieskim szlakiem. Na końcu naszej drogi znajduje się trasa z Ustrzyk Górnych, która prowadzi w kierunku Brzegów Górnych. Wejście na Wielką Rawkę może nie należy do najłatwiejszych, ponieważ niektóre podejścia są dosyć strome na zielonym szlaku, ale na pewno warto zdecydować się na wyjście w te góry.

Muczne – Bukowe Berdo (1331 m n.p.n.) – Muczne

Szacowany czas wędrówki: 3:50 h
Długość trasy: 11.1 km

Źródło: mapa-turystyczna.pl

Wyjście na Bukowe Berdo można zacząć od miejscowości Muczne. To miejsce rzadziej wybierane przez turystów, ponieważ leży blisko granicy z Ukrainą i jest po drugiej stronie Bieszczad. Zaczynając wędrówkę z tego punktu musimy liczyć się z szacowanym czasem przejścia na blisko 4h. Dlatego osoby początkujące zachęcam do przeczytania poradnika co warto zabrać ze sobą w góry. Wybierając tę trasę będziecie mijać piękne dwa szczyty, aż dojdziecie do waszego celu wycieczki. Dla osób doświadczonych i chcących zobaczyć więcej polecam kontynuację wycieczki niebieskim szlakiem, aż do Przełęczy pod Tarnicą. Osoby, które chcą wejść tylko na szczyt schodzą tym samym szlakiem. Jest to dobry wybór dla turystów, którzy chcą od razu wrócić i wsiąść do swojego pojazdu. W przypadku gdy spodobają ci się takie wędrówki po górach sprawdź, kiedy Bieszczady są najpiękniejsze i przyjedź w innym okresie.

Brzegi Górne – Połonina Caryńska  (1229 m n.p.n.) – Ustrzyki Górne

Szacowany czas wędrówki: 3:16 h
Długość trasy: 8.9 km

Źródło: mapa-turystyczna.pl

Jedno z najpopularniejszych miejsc w Bieszczadach, które można w łatwy sposób „zdobyć”. Plan tej trasy jest prosty, przejść całą Połoninę Caryńską od początku do końca. Czyli zaczynamy podejście w Brzegach Górnych, a później spacerujemy piękną połoniną i podziwiamy widoki (warto zrobić sobie przerwę na odpoczynek i pożywienie, aby mieć siłę na zejście). Następnie kontynuujemy naszą podróż czerwonym szlakiem i schodzimy, aż do Ustrzyk Górnych. W ten sposób uda nam się przejść całą połoninę i możemy podziwiać magie natury. Jeśli komuś będzie mało i ma chęci, aby zaatakować kolejny szczyt, to kontynuując drogę czerwonym szlakiem możemy dojść do Przełęczy pod Tarnicą a tam już tylko kilka kroków do szczytu Bieszczad, czyli Tarnicy (1346 m n.p.m.).

Brzegi Górne – Schronisko PTTK Chatka Puchatka – Osadzki Wierch (1253 m n.p.m.) – Połonina Wetlińska - Przełęcz M. Orłowicza – Smerek - Kalnica

Szacowany czas wędrówki: 4:45 h
Długość trasy: 13.8 km

Źródło: mapa-turystyczna.pl

To ostatni i zarazem najdłuższy szlak turystyczny, jaki dla was przygotowałem. Łączna trasa wędrówki może wynieść około 14 km, a czas przekroczyć 5h. Podejście zaczyna się od Brzegów Górnych i jest dosyć mocno nachylone, ale krótkie. Pierwszym przystankiem może być Chatka Puchatka, gdzie na spokojnie się nawodnimy i coś zjemy. Później kontynuujemy drogę czerwonym szlakiem aż do szczytu Osadzki Wierch. Następnie musimy trochę zejść na dół do Przełęczy M. Orłowicza i podejść pod Smerek. To już ostatni cel podróży po całej Połoninie Wetlińskiej i możemy schodzić do Kalnicy. Cały szlak jest oznaczony kolorem czerwonym i na pewno może dać nam trochę w kość. Jednak satysfakcja z przejścia całej połoniny może nam to wynagrodzić.

Podsumowanie

W Bieszczadach można znaleźć wiele szlaków turystycznych. Wszystkie opisane powyżej można konfigurować i zmieniać według własnej interpretacji i potrzeb. Warto dodać, że w okresie letnim bardzo dużo kierowców podwozi turystów na parkingi, dlatego można zostawić auto na parkingu, a zejść zupełnie z drugiej strony góry. Jeśli jeszcze nie wiesz, gdzie zatrzymać się na nocleg, to sprawdź gdzie najlepiej pojechać w Bieszczady. Nie zwlekaj i już teraz zarezerwuj swój wymarzony domek w Bieszczadach.