Szlak na Tarnicę – najwyższy szczyt w Bieszczadach

Bieszczady przyciągają turystów swoim urokiem i możliwością odpoczynku od miejskiego klimatu. Będąc w Bieszczadach każdy wędrowiec chce chociaż raz zdobyć najwyższy szczyt, czyli Tarnicę (1346 m n.p.m.). Ten szlak można pokonać zarówno latem, jak i zimą jednak wtedy trwa on zazwyczaj trochę dłużej. W tym artykule zostanie przedstawiona trasa z Ustrzyk Górnych na Tarnicę z zejściem w kierunku Wołosate. Jeśli planujesz w najbliższym czasie wyjazd w Bieszczady, to warto zaznajomić się z tym wpisem.

Podejście na Tarnicę

Wyjście w góry zaczynamy od dotarcia do Ustrzyk Górnych. W tej miejscowości musimy znaleźć parking i przygotować się do pieszej wędrówki. Na początku kierujemy się czerwonym szlakiem, który prowadzi drogą asfaltową do budki Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w której trzeba opłacić bilet wstępu. Kontynuujemy naszą wędrówkę w lesie, aby w końcu wyjść na połoninę i zobaczyć Szeroki Wierch (1268 m n.p.m.). W tym miejscu można zrobić sobie kilka pamiątkowych zdjęć i przegryźć coś dobrego. Następnie kontynuujemy spacer do Przełęczy pod Tarnicą. Tutaj również możemy sobie zrobić krótką przerwę, aby później zdobyć najwyższy szczyt Bieszczad. To podejście zaczyna się jednym z najkrótszych szlaków, który oznaczony jest kolorem żółtym. Warto na tej trasie zwrócić szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo, ponieważ na szlaku występuje wiele wystających kamieni, na których się łatwo pośliznąć. Jeśli idziemy w obuwiu sportowym bez odpowiedniej podeszwy łatwo o nieszczęście. Po kilkunastominutowej wędrówce jesteśmy na samej górze i możemy podziwiać niesamowity widok pasm górskich dookoła.

Zejście w kierunku Wołosatego

Jeśli już zrobimy zdjęcia ze szczytu i odpoczniemy wystarczająco długo, to musimy wrócić żółtym szlakiem do Przełęczy pod Tarnicą. Później kierujemy się niebieskim szlakiem na lewo w kierunku miejscowości Wołosate. Zejścia z gór czasami mogą być bardziej uciążliwe dla naszych stawów niż wyjście, dlatego trzeba uważać na różnego rodzaju korzenie, konary, kamienie oraz podmokłe tereny. Podczas zejścia można łatwo się pośliznąć lub zahaczyć niechcący o coś nogą, dlatego pośpiech w górach nie jest wskazany. Po zejściu do głównej drogi możemy udać się na parking pieszo bądź spróbować pojechać na "stopa". W okresie letnim bardzo dużo turystów zabiera innych wędrowców, aby podwieźć ich w danym kierunku. Można też skorzystać z busów, ale są one zazwyczaj droższe i nie zawsze jeżdżą. Cała trasa ma około 12.5 km, dlatego warto przeznaczyć sobie 5-6 godzin na ten szlak.

Porady dla początkujących

Osoby, które idą pierwszy raz w Bieszczady powinny dowiedzieć się co zabrać w góry. Dodatkowo przed każdym wyjściem należy sprawdzić krótkoterminową pogodę. Najlepiej skorzystać z godzinowych zmian warunków atmosferycznych, ponieważ w górach aura zmienia się bardzo szybko. Proponowany szlak w okresie letnim będzie bardzo często uczęszczany, dlatego trzeba przygotować się na wielu turystów. Jeśli chcesz poczuć bieszczadzki spokój oraz dzikość, to lepiej wybrać mniej popularne trasy.