Wielka i Mała Rawka

wielka_rawka

Wyruszamy na Rawki. Na granie, na których szczytach rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bieszczad. To stąd doskonale widać królową bieszczadzkich szczytów Tarnicę, Połoninę Wetlińską i Caryńską. Rawki są szczytami najczęściej odwiedzanymi przez turystów. Grzbietem Wielkiej Rawki prowadzi żółty łącznikowy szlak turystyczny z Małej Rawki, na zworniku łączący się z niebieskim (szlak Rzeszów – Grybów) wiodącym z Ustrzyk Górnych pasmem granicznym, przez Krzemieniec, aż do Nowego Łupkowa.

krajobraz_wielka_rawka

Naszą podróż zaczynamy z parkingu Bieszczadzkiego Parku Narodowego pod Przełęczą Wyżniańską. Jest to jedna z najprostszych i najszybszych tras. Po zakupieniu biletów w punkcie informacyjno-kasowym czeka nas około 20 minutowy spacer w kierunku bacówki pod Mała Rafką. Za Bacówką wchodzimy w las kierując się cały czas szlakiem oznaczonym kolorem zielonym. Przechodzimy najpierw przez drewniany mostek i zaczynamy łagodne wejście pod górę, które za chwilę robi się coraz bardziej strome. Po chwili wejście coraz bardziej męczy i taki stan utrzymuje się już prawie na całej trasie. Według ekipy ClickWeeka pochyłe wejście na Rawki jest jednym z najbardziej meczących gdyż cała trasa prowadzi cały czas po stromym nachyleniu terenu. Nie warto jednak się zniechęcać, piękne widoki na górze warte są każdej kropli potu i wysiłku. Nie jest to też wyścig na czas, każdy indywidualnie dopasowuje swoje tempo marszu. Trasa szlaku na Rawki prowadzi cały czas przez zalesione tereny. Po około godzinie (może ciut dłużej dla mniej zaawansowanych piechurów 😉) docieramy do pierwszego szczytu Małej Rawki 1272 m n.p.m. Warto zatrzymać się tutaj i ‘’naładować energią” na dalsza drogę.

Nigdzie indziej kawa nie smakuje tak jak na Małej Rawce 😉 Z tego miejsca rozpościerają się piękne widoki na bieszczadzkie szczyty. Po przerwie kierujemy się tym razem szlakiem żółtym w kierunku Wielkiej Rawki. Schodzimy na niewielką przełęcz, lekkim łukiem obchodzimy zachodnią część grzbietu Wielkiej Rawki, następnie trochę pod górę i po 20 minutach osiągamy grzbiet Wielkiej Rawki. Na szczycie Wielkiej Rawki stoi wielki słup. Jest to punkt wysokościowy 1307 m n.p.m. W zimie przy zjawisku inwersji (Inwersja blokuje pionowe mieszanie się powietrza w atmosferze. W normalnych warunkach w najniższej części atmosfery, troposferze, powietrze bliżej powierzchni ziemi jest cieplejsze niż wyżej). Z Rawek można podziwiać panoramę Tatr oddalonych od bieszczadzkich szczytów około 200 km. Widok zapiera dech w piersiach. Dysponując większa ilością czasu, warto podejść szlakiem niebieskim na Kremenaros / Krzemieniec (45 min.) Na Kremenarosie spotykają się granice trzech państw Polski Słowacji i Ukrainy.