Smerek. To znany szczyt górski w Bieszczadach Zachodnich. Wznosi się na wysokości 1222 metrów n.p.m. Nazwa Smerek wywodzi się z języka słowackiego i oznacza świerk. Przeglądając dawne mapy i stare przewodniki Bieszczad, można spotkać wcześniejsze określenie, nazwa brzmiała wówczas Wysoka. Szczyt oraz pobliską wieś na mapę nanieśli austriaccy kartografowie, którzy przyjechali w Bieszczady na polecenie Józefa II, cesarza austro-węgier.
Szczyt o dwóch wierzchołkach. Cechą tej bieszczadzkiej góry jest posiadanie dwóch wierzchołków. Północny, wyższy jest bardzo stromy i nie jest dostępny dla turystów, nazywany jest Ścianą. Południowy, łagodniejszy nie doczekał się nazwy. Wierzchołki oddziela trawiaste obniżenie, które dawna ludność Bieszczadów nazwała Dołyną. Do lat czterdziestych XX w. część Smereka była własnością Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. Popularne szarytki miały dom zakonny w miejscowości Rajskie (gmina Solina).
Metalowy krzyż. Wierzchołek południowy jest dostępny i otwarty dla turystów. Na jego zwieńczeniu znajduje się żelazny krzyż. Trafił tam z inicjatywy bieszczadzkich turystów-pieglrzymów. W 1976 r. uczcili w ten sposób rocznicę 600-lecia istnienia Diecezji Przemyskiej. Jego twórcy rozpowszechnili fałszywe podanie, iż krzyż upamiętnia turystę, którego śmiertelnie ranił piorun. Miało to zapobiec ewentualnym sprzeciwom ze strony władzy komunistycznej. Na Smereku odbywają się cykliczne Drogi Krzyżowe, na które licznie ściągają pielgrzymi z całych Bieszczad.
Popularny wśród turystów. Smerek to szczyt w Bieszczadach o niezbyt stromych podejściach oraz łatwym dostępie. Taka charakterystyka stawia go w gronie najpopularniejszych bieszczadzkich gór. Szczyt zdobywają niedzielni turyści jak i zagorzali amatorzy wspinaczek. Wejście na górę zajmie średni ok. 2 godziny 30 minut. Plusem jest dobrze rozwinięta baza na tym bieszczadzkim szlaku.
Niezapomniane widoki. Wierzchołek Smereka to doskonała platforma widokowa w każdym kierunku. Turyści, którzy zdobędą ten szczyt w Bieszczadach, mogą podziwiać niezapomniane widoki. Mimo, że góra jest niezbyt wysoka, ze Smereka roztacza się piękna panorama Bieszczadów. Widać stąd Połoninę Wetlińską z Chatką Puchatka (schroniskiem PTTK), dalej Połonina Caryńska, Mała i Wielka Rawka, dolinę Sanu oraz szczyty Kiczery, Czerniny i Falowej. Zimą podczas inwersji, gdy powietrze robi się przejrzyste widzimy również Tatry, słowackie Bieszczady oraz ukraińskie Karpaty.
Lokalizacja obiektu. Smerek to charakterystyczny punkt w Bieszczadach. Należy do najczęściej odwiedzanych atrakcji na trasach wycieczkowych prowadzących przez Bieszczady. W okolice szczytu można dojechać własnym samochodem lub busem, drogą relacji Ustrzyki Górne – Cisna. Smerek to jeden z symboli aktywnego wypoczynku oraz punkt wyjściowy na bieszczadzkie szlaki turystyczne.