Blog o wiadomościach, turystyce i jedzeniu.

Turystyka

Ojcowski Park Narodowy – najważniejsze atrakcje i piękne miejsca

Ojcowski Park Narodowy – najważniejsze atrakcje i piękne miejsca

Jakże rzadko dostrzegamy piękno, które mamy tuż pod nosem. Ojcowski Park Narodowy to jeden z tych skarbów, które warto odkryć na nowo. Te niewielkie, ale jakże wartościowe tereny są prawdziwym rajem dla miłośników przyrody, jaskiń, rzadkich gatunków flory i fauny czy niebanalnej historii. Usłanym szlakami dolinami i wąwozami, dającym schronienie dzikim zwierzętom lasom, tajemnym, przepaścistym jaskiniom i okazałym zamkom – Ojcowski Park Narodowy potrafi zachwycić i zaskoczyć, oferując różnorodne atrakcje turystyczne, niezapomniane miejsca oraz przepiękne krajobrazy.

Atrakcje turystyczne Ojcowskiego Parku Narodowego

Co powinniśmy zobaczyć będąc w Ojcowskim Parku Narodowym? Z pewnością nie można tu pominąć obleganego przez turystów Złotego Grona. Wzgórze, z którego roztacza się bajkowy widok na cały Park, jest prawdziwym magnesem dla zdjęć. Idealnym miejscem dla miłośników spacerów jest Dolina Prądnika. Szlaki prowadzą przez las, obok przepięknych skał, przez starodawne grody, a wśród nich oczywiście Zamek w Pieskowej Skale – jeden z najładniejszych zamków jurajskich. Nie można tu pominąć słynnej Maczugi Herkulesa – gigantycznego, postawionego jakby na włosie monolitu, który zaskakuje swoją nieprawdopodobną równowagą. Dla amatorów podziemnych przygód, jaskinie takie jak Jaskinia Łokietka czy Jaskinia Ciemna stanowią istotną część programu zwiedzania.

Przyrodnicze piękno Ojcowskiego Parku Narodowego

Sięgająca tysiącleci historia krajobrazu Ojcowskiego Parku Narodowego, skutki działalności lodowca, a duża bioróżnorodność powodują, że park ten fascynuje swoim naturalnym pięknem. Skały wapienne, tworzące zaskakujące formacje, są domem dla wielu gatunków roślin, a wśród nich rośnie wiele gatunków storczyków. Na terenie parku występuje również wiele rzadkich gatunków zwierząt, których obserwacja może być jednym z punktów programu. Wiele zaskakujących gatunków ptaków, jak choćby puchacz, sokołów czy nietoperzy, które swoje schronienie znajdują w bujnych lasach i głębokich wąwozach tego parku, są rajem dla miłośników ornitologii.

Niezapomniane miejsca Ojcowskiego Parku Narodowego

Każdy, kto odwiedził już Ojcowski Park Narodowy, wie, że miejsca, które tam widział, na długo pozostaną w jego pamięci. Położony na skraju Wzgórz Włodarzowskich Ogród Myśliwski, znany również jako Ogród zoologiczny, mający swój początek już w XIX wieku, z okazałymi postaciami zwierząt, jest jednym z najbardziej niezapomnianych miejsc. Kolejnym jest wiejska ulica w Ojcowie – miejscowości, która nadała nazwę całemu parkowi, stanowiąca swego rodzaju żywy skansen. Z kolei dla wielbicieli religii i historii, niezapomnianym miejscem będzie Kaplica św. Józefa, zwana również Kaplicą „na Wodzie” czy Kościół w Skałach.

Udostępnij

O autorze

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy pasjonatami dynamicznych wycieczek, podczas których można zwiedzić maksymalną ilość atrakcji! Kochamy także zdrowe jedzenie, nowoczesne przepisy i ciekawostki na temat turystyki i diety. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!