Ustrzyki Dolne

Miejscowosci

Noclegi w Ustrzykach Dolnych

Ustrzyki Dolne to znakomita baza noclegowa, aby wyruszyć w najpiękniejsze szlaki Bieszczad. Klienci mogą wybrać spośród wielu wyjątkowych domków, pokojów lub apartamentów.  Ustrzyki Dolne to nie tylko noclegi, ale również wiele atrakcji dla najmłodszych, jak i tych starszych. Zachęcamy do skorzystania z oferty ClickWeek.pl w Ustrzykach Dolnych.

Historia miejscowości

Wieś została założona w 1509 r. Leżała przy ujściu dwóch strumieni, stąd staropolska nazwa Us (ujście) i Rzyk (rzeki). Tak powstały Ustrzyki. Potem właściciele wsi, ród Unihowskich przyjął miano Ustrzyckich. W 1670 r. założono tutaj parafię. W 1672 r. napad Tatarów, którzy uprowadzili mieszkańców do niewoli, a wieś spalili. W 1723 r. Ustrzyki Dolne uzyskały prawa miejskie. W połowie XIX w okolicy nastąpił rozwój przemysłu naftowego. Mieszkańcy Ustrzyk poparli Tadeusza Kościuszkę i aktywnie włączyli się w Powstanie Krakowskie w 1846 r. W 1872 r. przez te tereny wytyczono linię kolejową z Węgier do Przemyśla.

Na arenie wojen

Podczas I wojny światowej na tym terenie, toczyły się walki pomiędzy wojskami Austro-Węgier i Rosji, a w 1918 r. wojna polsko-ukraińska. Wojna obronna w 1939 r. to potyczki polskich wojsk z nacierającymi hitlerowcami. Na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow, Ustrzyki zostały włączone do Ukraińskiej SRS. Sowiecka okupacja trwała do końca czerwca 1941. Po ataku Niemiec na ZSSR w 1941 r. Ustrzyki znalazły się pod okupacją niemiecką. II wojna to czas aresztowań i represji, wywózek na Syberię, rozstrzeliwania ludności żydowskiej i romskiej. Po zakończeniu działań wojennych Ustrzyki znalazły się w granicach ZSRR. Taki stan trwał w latach 1944-1951.

W granicach Polski

Ustrzyki Dolne powróciły do Polski w 1951 r. w ramach korekty granic. ZSRR otrzymał w zamian rejon Sokala, zasobny w pokłady węgla kamiennego. W latach 60-tych XX w. w Ustrzykach wybudowano bazę sportową: stadion, kąpielisko, boisko do siatkówki, pole namiotowe. Otwarto tor saneczkowy, skocznię narciarską na Gromadzyniu oraz trasy do narciarstwa biegowego. W Ustrzykach warto zobaczyć: Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczad na osiedlu Jasień. To najstarszy barokowy kościół w mieście z 1740 r.  Murowane cerkwie: na tzw. Strwiążyku z 1831 r. oraz Zaśnięcia Matki Bożej z 1874 r. Zapraszamy do Muzeum Młynarstwa i Wsi z ekspozycją maszyn do czyszczenia i mielenia ziarna oraz sprzętu rolniczego z XIX w. W neogotyckim kościele Matki Bożej Królowej Polski znajduje się ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII w. Została przywieziona tutaj przez przesiedleńców z Bełza. Wyszukiwarka noclegów ClickWeek zaprasza w Bieszczady, by odwiedzić Ustrzyki Dolne.