Lutowiska

Miejscowosci

Noclegi Lutowiska

Lutowiska – wieś leżąca na trasie dużej obwodnicy bieszczadzkiej w paśmie Gór Sanocko-Turczańskich. Gmina Lutowiska, obszarowo jedna z największych gmin w Polsce a zarazem najmniej zaludniona, nazywana jest polską Alaską.

Historia

Początki osady sięgają X wieku.  W średniowieczu Lutowiska były miejscem, gdzie przecinały się ważne szlaki handlowe: z Sanoka do Siedmiogrodu oraz z Przemyśla do Użgorodu. Dzięki położeniu kwitł lokalny rynek, odbywały się liczne jarmarki. Wśród mieszkańców dominowali żydowscy kupcy. Lata wojny przyniosły zniszczenia i klęski, wymordowana została cała ludność żydowska. Polacy, którzy przetrwali okupację uciekli w obawie przed Sowietami i UPA. Po wojnie wieś znalazła się na terenie ZSRR. W 1951 r. powróciła do Polski a w konsekwencji wymiany terenów przygranicznych wysiedlono ludność ukraińską. Po serii tych tragicznych zdarzeń Lutowiska nigdy już nie odzyskały dawnej świetności. Pozostała tylko piękna karpacka dolina, w której pod koniec lat 60 kręcono sceny do filmu „Pan Wołodyjowski”.

Atrakcje Lutowiska

Malownicze położenie Lutowisk sprzyja dynamicznemu rozwojowi turystyki w regionie. Walorem tego miejsca jest Park Gwiezdnego Nieba (drugi pod względem wielkości obszar chronionego nieba w Europie), gdzie odbywają się pokazy astronomiczne. Wjeżdżając do Lutowisk od strony Ustrzyk Dolnych warto zatrzymać się na przydrożnym parkingu – punkcie widokowym z rozległą panoramą na Bieszczady Wysokie. Wydarzenia minionego stulecia dały wyraz tutejszym atrakcjom historycznym.  Do najciekawszych należą: neogotycki kościół pw. Św. Stanisława Biskupa (1911-20), w sąsiedztwie którego powstał horoskop celtycki (tablice z nazwami drzew przypisanymi do dat urodzenia), drewniana willa sprzed I wojny światowej i kirkut żydowski. W gminie na uwagę zasługuje bojkowska cerkiew w Smolniku z 1971 r. (wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) i cerkiew w Chmielu z 1906 r. W Lutowiskach odbywają się ciekawe imprezy cykliczne jak: Targi Końskie, Dzień Żubra czy Wyścigi Psich Zaprzęgów „W Krainie Wilka”, które stanowią okazję do poznania lokalnych tradycji.