Cisna

Miejscowosci

Noclegi Cisna

Cisna – miejscowość gminna w sercu Bieszczadów położona w dolinie rzeki Solinki pośród zieleni i gór. Można tu dojechać z trzech kierunków: od Komańczy przez Osławicę, Wolę Michową i Żubracze, od Ustrzyk Górnych, przez Brzegi Górne i Wetlinę oraz z Leska, przez Hoczew, Baligród i Jabłonki. Część obszaru gminy Cisna wchodzi w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego, reszta znajduje się w granicach Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

Historia

Cisna została założona w 1552 r. przez rodzinę Balów. Po niespełna 250 latach stała się własnością Jacka Fredry, ojca polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry i pozostała w rękach jego rodziny do czasów I wojny światowej. W latach 1914-1918 wieś była miejscem bitew na linii frontu karpackiego. W II Rzeczpospolitej Cisna, jedna z największych i najzasobniejszych wsi w regionie, stała się znanym letniskiem. II wojna światowa oraz okres powojenny to lata, kiedy wieś uległa zniszczeniu w wyniku walk z Ukraińską Armią Powstańczą. Spośród licznie zamieszkałych na tym obszarze rodzin w roku 1952 pozostało zaledwie 30. Obecnie Cisna to popularna miejscowość turystyczna w Bieszczadach, którą zamieszkuje ok. 500 osób. Od 1974 roku posiada status uzdrowiska.

Atrakcje Cisna

Cisna to miejsce wypoczynkowe odpowiednie dla niemal każdego. Co roku odwiedza ją ok 100 tys. turystów. Stanowi świetną bazę wypadową w Bieszczady Wysokie. Oprócz górskich szlaków i dwóch rezerwatów przyrody (Sine Wiry, Olszyna Łęgowa w Kalnicy) oferuje szereg atrakcji i usług turystycznych w tym duży wybór miejsc noclegowych. Atrakcje, których nie sposób pominąć to Bieszczadzka Kolejka Leśna w Majdanie, Leśny Zwierzyniec w Lisznej czy kultowy bar Siekierezada. W regionie mieszka wielu artystów zajmujących się m.in. ikonopisaniem, rzeźbiarstwem oraz poezją. Wielu bieszczadzkich twórców, którzy postanowili osiąść w regionie tworzy swoisty „folklor” miejscowości. Odbywają się tu cykliczne koncerty i imprezy jak „Natchnieni Bieszczadem”, „Bies Czad Blues”, „Bieszczadzkie Anioły”, „Bieg Rzeźnika”, „Rozsypaniec”.