Skansen w Sanoku

Skansen_Sanok

Skansen w Sanoku jest pierwszym, największym muzeum etnograficznym w Polsce i zarazem jednym z najpiękniejszych w Europie. Muzeum powołane zostało do życia w roku 1958. Jego teren obejmuje aż 38 hektarów powierzchni i oferuje wiele atrakcji dla wszystkich- od maluchów po seniorów. Już kilkanaście metrów za wejściem zaczyna się klimat lat minionych, ba, minionych wieków! Piękne, drewniane zabudowania, pobielane ściany, zadbane ogródki przy zabudowaniach mieszkalnych. Po kilku chwilach wchodzimy na zachwycający Rynek Galicyjski, który składa się z 26 drewnianych budynków. Rynek jest rekonstrukcją charakterystycznego małego miasteczka podkarpackiego z II połowy XIX wieku i początków wieku XX. Znajdziecie tutaj wiele interesujących miejsc jak np. poczta, fryzjer czy fotograf, u którego możecie zrobić zdjęcie w strojach z tamtego okresu w wiernie odtworzonych warunkach.

Muzeum prezentuje kulturę ludową pogranicza na obszarze pogórzy oraz wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski). Na terenie skansenu zlokalizowano ponad 100 obiektów drewnianych obejmujących okres XVII-XX wieku. Odtworzono tutaj dorobek materialny czterech grup etnograficznych: Podgórzan, Dolinian, Łemków i Bojków. Zabudowania pogórzańskie i doliniańskie zlokalizowane są w niżej położonych partiach skansenu, łemkowskie i Bojkowskie- na wyższych. Dla każdej z grup znajdziemy reprezentatywne dla nich typy zabudowań wsi i zagospodarowania zagród. Są również kuźnie, szkoły, cerkwie, kościół, plebanie, dworki, piekarnie, remizy strażackie czy obiekty przemysłowe służące do eksploatacji ropy. Nie zapomnijcie wstąpić do cukierni czy piekarni- można tam rozsmakować się w pysznych, jeszcze ciepłych, proziakach czy w obłędnej chałce.

Wnętrze_domku_w_Skansenie

Na obszarze skansenu jest również ekspozycja malarstwa ikonowego „Ikona karpacka”. Jest to zbiór ponad 200 ikon, które powstały na przestrzeni wieków: XV-XX. W posiadaniu muzeum są równie bogate kolekcje ceramiki, naczyń, zegarów… zatem każdy z nas znajdzie tam coś, co go zachwyci, wciągnie… Przed podróżą warto również sprawdzić, czy przypadkiem akurat na terenie muzeum nie będzie miał miejsca jeden z licznych festiwali muzyki, rękodzieł czy kuchni regionalnej, który znacznie zwiększy radość z wizyty w skansenie. Całość ekspozycji, tej na świeżym powietrzu i tej umiejscowionej w pięknych wnętrzach, jest niezwykle fotogeniczna- nie żałujcie więc miejsca w kartach pamięci.