Pracownia Luidu

Jednym z podstawowych celów odwiedzenia Zagórza jest Pracownia Luidu. Jest to pracownia artystyczno-rękodzielnicza, w której powstają prace wyjątkowego małżeństwa Katarzyny Luśki Onacko i Roberta Robsona Onacko. Pomimo tego, że w momencie naszej wizyty Państwo Onacko byli w trakcie poważnego remontu- przyjęli nas z wielką serdecznością. Mieliśmy okazję wysłuchać wiele interesujących opowieści, wejść do wnętrza pracowni, zadać kilka pytań. Jest to miejsce absolutnie hipnotyzujące i takie właśnie są też dzieła Pracowni Luidu.

Pasją Pani Katarzyny są witraże, posiada Ona tytuł mistrza witrażownika, gratulujemy! Poza witrażami Pani Kasia ma uprawnienia instruktorskie z dziedziny rękodzieła artystycznego, tytuł czeladnika w rzemiośle- tkactwo oraz tytuł mistrza w zawodzie koszykarz-plecionkarz. Zdobytej bogatej wiedzy z zakresu sztuki nie zatrzymuje Luśka tylko dla siebie, przekazuje ją dalej wykładając na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosł Artystycznych w Woli Sękowej. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, kursy i szkolenia dla nauczycieli i instruktorów. W pamięć zapadła nam również tworzona niezwykle oryginalna biżuteria z elementami natury- takimi jak na przykład czterolistna koniczyna. Cudo!

Państwo Onacko są członkami Bieszczadzkiej Grupy Twórców Kultury. Grupa ta założona została w latach 70-tych przez Leona Chrapko, Zdzisława Pękalskiego oraz ś.p. Jana Ligaj. Pierwsze wystawy Bieszczadzkiej Grupy Twórców Kultury organizowane były w jednej z najbardziej znanych galerii w Bieszczadach- w synagodze w Lesku. Zamierzeniem działalności BGTK jest promowanie sztuki i kultury bieszczadzkiej.

Dzieła z Pracowni Luidu możecie także zakupić w wielu galeriach jak choćby we wspomnianej wyżej synagodze w Lesku czy w galerii Fantasmagoria w Przysłupiu (karczma Brzeziniak). A samą Pracownię Luidu koniecznie odwiedzić musicie, szczególnie jeśli chcecie dotknąć, poczuć czy nabyć dzieła naprawdę wartościowych artystów. Pracownia znajduje się przy drodze do ruin Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu, ul. Klasztorna 11.