Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem

zagroda_zubry

Pokazowa zagroda żubrów jest jedną z największych atrakcji Bieszczadów, która z roku na rok bije rekordy popularności. Zanim dokonano oficjalnego otwarcia zagrodę odwiedziło około czterech tysięcy osób - głównie w czasie majowego weekendu 2012. Do końca lipca 2014 było to już 135 tysięcy odwiedzających, obecnie liczba ta stale rośnie. Pokazowa zagroda znajduje się przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna ok 2 km przed miejscowością Muczne na terenie leśnictwa.

Widok na góry

Historia powstania zagrody w Bieszczadach

8 ha powierzchni leśnej zostało przeznaczone na obserwacje żubrów w ich naturalnym środowisku. Hodowla obejmuje żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące z Szwajcarii i Francji. Planowane jest sprowadzenie kolejnych zwierząt z Austrii, Niemiec, Belgii i Szwecji. Teren ,na którym żyją zwierzęta porośnięty jest starymi świerkami i jodłami a przez środek przepływa Potok Czerwony, który dostarcza zwierzętom wodę. Dla odwiedzających zagrodę, wybudowano specjalne platformy widokowe, umożliwiające obserwację żubrów niezależnie od warunków pogodowych. Obiekt oprócz tego, że jest jedną z największych atrakcji Bieszczad, służy jednocześnie za doskonałe miejsce edukacji przyrodniczej.

Pokazowa zagroda Żubrów powstała w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część południowa” został on współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Unię Europejską. Podstawowymi celami projektu, jest poprawa genetycznej kondycji bieszczadzkich żubrów, umożliwienie ponownego odtworzenia stada „Górny San”, które zostało zarażone gruźlicą oraz przybliżenie odwiedzającym Bieszczady turystom historii i biologii „króla polskiej puszczy”. Aby zagwarantować najlepsze warunki bytowania wykorzystano miejsca bezludne o małej lesistości. Obecna Zagroda jest kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, która została zapoczątkowana w 1963 r. zagrodą aklimatyzacyjną nad potokiem Zwir w Nadleśnictwie Stuposiany. Pierwsze żubry przyjechały do bieszczadzkiej zagrody w połowie lutego oraz końcem marca 2012 i szybko oswoiły się z nowym miejscem.

Zagroda jest przede wszystkim doskonałą atrakcją dla rodzin z dziećmi. W Mucznem, można zobaczyć żubrze cielątka, bo też się tu czasem rodzą. Leśnicy dbają o nie szczególnie – w końcu zagroda jest częścią planu ochrony żubra w Bieszczadach. Czasem nawet sami karmią je mlekiem. Należy jednak pamiętać, że nie jest to ZOO. Codzienne życie żubrów można też podglądać przez jedną z kilku kamerek internetowych zainstalowanych przez nadleśnictwo Muczne.

Żubry w zagrodzie pokazowej można odwiedzać codziennie od godziny 9:00 do 19:00. Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny. Oczywiście istnieje możliwość zwiedzania zagrody z przewodnikiem.