Kiedy sytuacja w Polsce pozwoli na swobodne korzystanie z wyjazdów i urlopu warto wybrać się w Bieszczady. To, że jest to jedno z najpiękniejszych polskich miejsc nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Bieszczadzkie góry zachwycają o każdej porze roku. Mimo coraz większej popularności nadal są dzikie i tajemnicze. Przesiąknięte są dawną kulturą i tradycjami Łemków i Bojków zamieszkujących niegdyś bieszczadzkie tereny. Bieszczady to prawdopodobnie ostatnie miejsce gdzie można poczuć się jakby czas stanął w miejscu. Wszystko tu odbywa się według swojego wyznaczonego trybu. Można tu żyć szczęśliwiej, wolniej, w zgodzie z naturą, nie przejmując się troskami codziennego zabieganego życia jakie towarzyszy większości z nas.
Bieszczady to nie tylko przyroda ale też ludzie i miejsca które je tworzą. Znajdziemy tu mnóstwo klimatycznych knajpek z regionalnymi pysznościami oraz bieszczadzkim piwem, galerii rękodzieła, obiektów architektury drewnianej czy też najpiękniejszego nie zakłóconego sztucznym światłem miast gwieździstego nieba. Rozwijana jest długa siec szlaków pieszych, konnych i rowerowych, infrastruktura do uprawiania sportów zimowych i wodnych. Miłośnicy jazdy w siodle znajdą tu wiele bieszczadzkich stadnin koni oferujących rajdy czy przejażdżki w terenie.
Jadąc w Bieszczady warto zatrzymać się w nich na kilka dni. Baza noclegowa jest mocno rozwinięta i powiększa się z roku na rok. Wybierając nocleg mamy szeroki wachlarz możliwości od ekskluzywnych hoteli dla najbardziej wymagających poprzez domki letniskowe, pensjonaty. Do kwater prywatnych i urokliwych pokoików. Każdy zajdzie coś dla siebie i dopasuje do swoim potrzeb oraz portfela.
Aby zarezerwować nocleg w Bieszczadach należy kliknąć w dany obiekt i wyszukać dla siebie dogodny termin.
Bieszczadzkie rarytasy
Kuchnia bieszczadzka to mix wielu kultur niegdyś zamieszkujących ten dziki teren podkarpacia. Bojkowie, Łemkowie, Żydzi i Ukraincy zostawili po sobie bogatą historie, zabytki kultury ale przede wszystkim nigdzie indziej nie spotykaną kuchnię. Lokalne dania takie ja fuczki – placki z kiszonej kapusty, wareniki - ukraińskie pierogi, hreczanyki - kotlety z kaszy gryczanej, czulent – danie żydowskie z kaszy pęczak, czerwonej fasoli i wołowiny. Kultowym i sztandarowym wyrobem są Nikosowe sery, które wyrabia Grek na stałe mieszkający we wsi Wańkowa. Na bieszczadzkich terenach znajduje się dużo gospodarstw ekologicznych, które w swojej ofercie posiadają wyroby własnej produkcji takie jak chleb na liściu kapusty, miód, sery czy zdrowe ekologiczne warzywa. Do najlepszych i kultowych miejscówek należą Chata Wędrowca w Wetlinie, w której zjemy słynnego na całe Bieszczady a może i Polskę naleśnika giganta, bar Siekierezada w Cisnej z galerią rzeźb i obrazów czy znany Niedźwiadek w Ustrzykach Dolnych. Smakosze mocniejszych trunków znajdą również coś dla siebie. Słynny browar Ursa Maior „z wyuzdanie dobrymi piwami” czy miejscówka Hipisówka z bieszczadzkimi pełnymi mocy i smaku nalewkami.
Jezioro Solińskie
Bieszczadzkie morze, największy sztuczny zbiornik w Bieszczadach oraz Polsce. Powstałe w skutek wybudowania zapory wodnej i spiętrzenia się wód Sanu i Solinki. Zajmuje 22 km2. Jego linia brzegowa mierzy 150 km. Otaczają je lesiste tereny i strome wzgórza. Malowniczo położony i czysty zbiornik wodny jest jedna z głównych atrakcji Bieszczadów. To idealne miejsce dla amatorów wodnego szaleństwa. Po zalewie kursują statki wycieczkowe. Całość zalewu otaczają ośrodki wczasowe wraz z pełna infrastrukturą; restauracje, wypożyczalnie sprzętu, przystanie.
Połonina Wetlińska
Bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach. Pasmo połonin nie występujące nigdzie indziej w Polskich górach. Na szczycie Połoniny Wetlińskiej znajduje się słynne schronisko PTTK Chatka Puchatka z bazą GOPR. Jest doskonałym punktem widokowy. Grzbietem połoniny przebiega czerwony główny szlak beskidzki. Jest najchętniej odwiedzanym miejscem przez turystów Łączy się z Połoniną Caryńską
Bieszczady zimą
Większość turystów kocha Bieszczady za ich zimowy urok. Zimą góry są jeszcze piękniejsze, bardziej dzikie i tajemnicze. Zimowe bieszczadzkie szlaki zamieniają się w trasy skiturowe. W bieszczadzkiej stolicy Ustrzykach Dolnych znajdują się stacje narciarskie Gromadzyń i Laworta, stoki ze świetną infrastrukturą dla fanów zimowego szaleństwa. Do jednych z ciekawszych zimowych wydarzeń można zaliczyć wyścigi psich zaprzęgów „W Krainie Wilka” w Lutowiskach oraz wyścigi motocyklowe na lodzie w Sanoku.