Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to obowiązkowa atrakcja dla każdego turysty, który planuje pobyt w Bieszczadach. Drezyny zostały uruchomione w maju 2015 r. i były wówczas pierwszą w kraju tego typu wypożyczalnią. Szybko zyskała popularność i uznanie oraz rozgłos w świecie turystów. Jej pomysłodawcą jest Janusz Demkowicz.

Historia. Do powstania drezyn zostało wykorzystane torowisko kolejki wąskotorowej, która powstała tutaj w 1872 r. Tereny te należały wówczas do Cesarstwa Austro–Węgier. Drezyny poruszają się po fragmencie linii nr 108 łączącej Stróże z Krościenkiem. Z upływem czasu oraz rozwojem dróg i transportu samochodowego linia ta straciła na znaczeniu. W 2013 r. zapadła decyzja, że wszystkie stacje na wschód od Zagórza zostały wyłączone z eksploatacji. Nowe życie dla linii nr 108 zrodziło się w 2015 r. Część linii kolejowej została zagospodarowana jako trasa drezyn rowerowych.

Lokalizacja. Siedziba drezyn rowerowych znajduje się w Uhercach Mineralnych, niedaleko Leska. To dobra lokalizacja. Uherce Mineralne zlokalizowane są na rozstaju dwóch ważnych dróg, tj. obwodnicy bieszczadzkiej prowadzącej do Ustrzyk Dolnych oraz drogi w kierunku Soliny i Polańczyka i Jeziora Solińskiego.

Trasy. Start odbywa się w Uhercach Mineralnych. Tutaj znajduje się dworzec główny i kasy biletowe. Obowiązuje godzinowy rozkład jazdy. Organizatorzy zadbali o zróżnicowanie tras. Ze stacji w Uhercach Mineralnych można wybrać przejażdżki (sezon letni i jesienny): trasa nr 1: Uherce Mineralne – Łukawica – Uherce Mineralne (18 km, 2,5 godziny), trasa nr 2: Uherce Mineralne – Stefkowa – Uherce Mineralne (15 km, 2 godz.), trasa nr 3: Uherce Mineralne – Jankowce – Uherce Mineralne. Ze stacji Ustrzyki Dolne (tylko sezon letni): trasa nr 1: Ustrzyki Dolne – Krościenko – Ustrzyki Dolne (16 km, 2 godz.), trasa nr 2: Ustrzyki Dolne – Ustjanowa – Ustrzyki Dolne (16 km, 2 godz.).

Drezyna. To 4-osobowa platformy. Zasada jej działania jest podobna do roweru. Napędzana jest są siłą mięśni nóg, a pedałując jedzie się do przodu. Każda drezyna zabiera 4-5 osób. Część pedałuje, a część podziwia widoki na ławce pasażerskiej. Po dojechaniu na stację docelową obsługa obraca drezyny, by powrócić do stacji startowej. Drezyny na trasę wyruszają grupowo.

Wyróżnienia. W efekcie odniesionego sukcesu, bieszczadzkie drezyny zostały uhonorowane tytułem „Najlepszy Produkt Turystyczny Polski 2015”. Kapituła konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej uznała, że to śmiałe przedsięwzięcie doskonale połączyło miłość do kolejnictwa i turystykę. W 2015 r. Podkarpacka Organizacja Turystyczna uznała Bieszczadzkie Drezyny Kolejowe za produkt atrakcyjny i przyjazny dla turystów. Portale turystyczne przyznały jej nieformalny tytuł najpiękniejszej trasy kolejowej w Polsce.