Bieszczady z dzieckiem – najlepsze atrakcje

Wyjazd z dzieckiem na wakacje bądź weekend, to zawsze duże wyzwanie dla rodziców. Jeśli chcemy pojechać w Bieszczady z naszymi pociechami, to jesteś zobowiązany dobrze przygotować się do podróży. Ten region gwarantuje wiele atrakcji dla najmłodszych, dlatego przed wyjazdem trzeba wybrać miejsca, które chcemy odwiedzić i pokazać swojemu dziecku. W takim razie jaka jest pierwsza atrakcja dla dzieci w Bieszczadach?

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Wyjeżdżając w Bieszczady musimy wyjść w góry, nawet na najmniejszy szczyt, aby podziwiać przepiękny krajobraz ze wzniesień. Jeśli idziemy na szlak z dzieckiem, to należy wybierać trasy łatwe i krótkie. Małe dzieci mogą szybciej się zmęczyć, dlatego trzeba robić wystarczającą ilość przystanków i pomagać przy stromych podejściach. Wiele rodzin na pierwszą wycieczkę zabiera dzieci na Chatkę Puchatka, ponieważ wyjście nie jest bardzo strome, długość trasy wynosi 2,5 km, a czas wyjścia to około 1,5h. Warto pamiętać, że w okresie letnim na tym szlaku może pojawić się setki turystów, ponieważ to jedna z najpopularniejszych tras w Bieszczadach. Jeśli nie wiesz gdzie pojechać w Bieszczady z dzieckiem, to przeczytaj nasz poradnik na temat planowania podróży.

Bieszczadzka kolejka

To atrakcja dla dzieci i dorosłych! Główna stacja znajduje się w Majdanie i to tam trzeba się udać, aby zacząć swoją podróż po Bieszczadach. Kolej wąskotorowa oferuje dwie trasy przejazdu i jeździ nie tylko latem, ale także zimą! Podczas podróży możemy podziwiać dziką naturę Bieszczad, zabytkowe budynki, potoki, oraz stacje. Kolejka Bieszczadzka cieszy się wielką popularnością wśród młodych turystów i każde dziecko jest zadowolone z takiej formy atrakcji. Najmłodsi mogą również zobaczyć muzeum kolejki, która ma wiele eksponatów związanych z pociągami.

Jezioro Solińskie

Jest wiele osób, które lubią wypoczywać nad jeziorem i korzystać z pięknej pogody. Jeśli twoje dziecko jest fanem wodnych atrakcji, to w tym miejscu znajdzie coś dla siebie. Rezerwując tanie noclegi w Bieszczadach możesz znaleźć obiekty położone w Polańczyku i Solinie. Taka lokalizacja pozwoli ci szybko dojść do jeziora i zapory. Polecamy wybrać się z dzieckiem na zaporę oraz zwiedzić ją od środka z przewodnikiem. Na resztę dnia można zaplanować kajaki, rowerki wodne, żaglówki, pływanie w wyznaczonych miejscach oraz odpoczynek na piaszczystym brzegu. Dodatkowo warto przespacerować się po Polańczyku, kupić sobie pamiątki, zjeść w lokalnych restauracjach oraz posłuchać zespołów muzycznych, które często występują w okresie letnim.

Zagroda Żubrów

Dla miłośników natury w Bieszczadach przygotowaliśmy atrakcję, gdzie z dzieckiem będziesz podziwiać żubry w ich naturalnym środowisku. W centrum dużego lasu poczujemy się jak na prawdziwym odludziu, gdzie mamy kontakt tylko z przyrodą i zwierzętami. Dzieci zazwyczaj bardzo lubią chodzić do ZOO i poznawać nowe gatunki, dlatego taki wyjazd do Zagrody Żubrów, to będzie na pewno świetny pomysł. Jeśli chcesz odpocząć od miejskiego hałasu i wypocząć z rodziną w miejscu, gdzie nie ma wielu turystów, to pomyśl nad rezerwacją domku w Muczne.

Drezyny Rowerowe

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to świetny pomysł na aktywnie spędzanie czasu z całą rodziną. Jeśli masz nocleg w Bieszczadach blisko Uherc Mineralnych, to musisz koniecznie odwiedzić to miejsce. Jeżdżąc drezynami zwiedzisz trochę okolicy i poznasz ciekawe zakątki Bieszczad. Na specjalnych platformach czteroosobowych rodzice zazwyczaj pedałują, a dzieci mogą podziwiać okolicę. Ta atrakcja jest najlepsza do spożytkowania dużej ilości energii i zrelaksowania się.

Skansen w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to jedne z największych pod względem liczby obiektów muzeów etnograficznych w Polsce, a nawet Europie. Każdego roku przyjeżdża tu wielu turystów, żeby podziwiać starodawne budynki mieszkalne i usługowe. Na terenie parku znajduje się ok. 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu XVII do XX wieku. W tym miejscu zachęcamy do wynajęcia przewodnika, ponieważ wtedy możemy wejść do miejsc niedostępnych tylko dla zwiedzających. Dodatkowo opowie nam wiele wspaniałych historii oraz ciekawostek dotyczących lokalnego budownictwa. Naszym zdaniem sanocki Skansen, to jeden z ważniejszych punktów atrakcyjnych nie tylko dla dzieci. Jeśli jedziesz w Bieszczady, to możesz tutaj zaglądnąć po drodze np. w czasie powrotu do domu.

Basen w Lesku

Ostatnią atrakcją dla dzieci jest oczywiście basen na który można się wybrać przy słonecznej pogodzie bądź wtedy kiedy pogoda nas nie rozpieszcza i pada deszcz. Znajdziesz tam kilka zjeżdżalni, basen olimpijski oraz brodzik. Jeśli chcesz chwilę odpocząć od gór, to możesz śmiało tam pojechać. Basen posiada również saunę i bar w którym szybko coś przegryziesz. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają, to zabierz dziecko do leskiej historycznej synagogi, na plac widokowy Zamku Sobień lub Parku Miniatur w Myczkowcach.

Podsumowanie

Jak widać atrakcji dla dzieci w Bieszczadach nie brakuje. Jeśli dobrze zaplanujemy swoją podróż, to możemy dzieciom zagwarantować wiele uśmiechu, aktywności fizycznej oraz zabawy. Zawsze zwracamy uwagę, żeby wcześniej rezerwować tani nocleg w Bieszczadach, ponieważ okres wakacyjny, to tysiące turystów. Przy wyborze obiektu z dziećmi warto zdecydować się na udogodnienia takie jak plac zabaw, wifi, bilard, piłkarzyki, trampolina czy duży ogród. Nie zwlekaj i wyruszaj z całą rodziną w Bieszczady!